Az ország legjobbja a kisújszállási repceméz

A kisújszállási méhész az ország egyik legrangosabb megméretésén nyerte el a legmagasabb elismerést.

null

– Felmenőim között nincsenek méhészek, én is egy barátom révén csöppentem bele ebbe a világba – kezdi a kisújszállási Simai Krisztián.

– Ülőmunkát végeztem, és kellett valami egyéb, ami kimozdított a székből. Így vitt el a barátom először a méhészetébe, s amikor kinyitott egy kaptárt, s megcsapott a propolisz illata, éreztem, ez az én új utam. Egy darabig neki segítettem, megkaptam az első pár szúrást, s kiderült, nem vagyok rá allergiás.

Simai Krisztián és felesége, Judit a 2020-as repcemézükkel és díjaikkal.
Fotó: Daróczi Erzsébet / szoljon.hu

Az összkép, az a rendezettség, amit a kaptárban láttam, megfogott, így jött az ötlet, hogy csináljunk mi is méhészetet. Ebben a család is támogatott, így 2015-ben már önálló méhészettel rendelkeztem, harminc méhcsaláddal. Feleségem a kezdetek óta segít, gyakorlatilag a pergetéseket három éve együtt csináljuk. Tavaly a Zselicben voltunk akácon, egyébként a Nyírségbe járunk, de ott az tavaly elfagyott.

– Mi a szépsége a méhészetnek?

– Mindennap van sikerélmény, ilyen például, ha meg tudok anyásítani egy családot, de mindig akadnak kihívások is. Őstermelőként csinálom a méhészetet, előbb OKJ-s tanfolyamot végeztem, mára a mestervizsgát is sikerült letenni, s most hatvankét családdal teleltem be. A méhészet mellett félállásban független biztosításközvetítőként dolgozom egy kecskeméti alkuszcégnek, ami olyan szabadságot ad nekem, ami mellett a méhészetben százszázalékosan helyt tudok állni.

Jelenleg napraforgó-, vegyes-, repce-, akác-, hárs- és selyemfűmézem van, de szokott lenni harmatméz és ámorakác is. A gyümölcsös krémmézeim alapja a repce. A családunk nagy mézfogyasztó, a feleségem talán csak az élesztő felfuttatására használ cukrot, egyébként mindenbe mézet teszünk.

– Mit jelent ez az országos díj?

– Igazolja, hogy jó úton haladunk. Alakítottunk egy szakmai szervezetet, országos szinten hatvan méhésszel létrehoztuk az Elit Méhészeti Szövetkezetet, próbáltuk a nevében kicsit sugallni a minőséget, hiszen itt mindenki elkötelezett az iránt, hogy ne öntsünk vegyszert a kaptárba, én is tanúsított bioméhész vagyok. Ez az elkötelezettség a gyulai versenyen is megmutatkozott, ahol 269 méz között lettem repcémmel az egyik legjobb, és elhoztam az Év méze díjat is. Ezt a címet két éve akáccal már megnyertem.

A megmérettetés nagyon jó visszajelzés arra, hogy jó úton járok, bár ebből nyilván nem szabad túl nagy következtetéseket levonni, tudni kell a helyén kezelni ezt a dolgot. Örülök és büszke vagyok erre, viszont kétszer sem biztos, hogy idén ugyanígy fog sikerülni nekem a repce. Idén bőven lesznek kihívások, jelenleg fekvőkaptáram van, most kísérleti jelleggel szeretnék pár rakodó rendszerűt is kipróbálni. Ha beválik, akkor váltunk, ha nem, maradunk a mostani rendszernél.

Nagyobbik lányunk, Judit egyetemista, ő a marketingben segít sokat, a kilencéves Nóra viszont érdeklődik a méhek iránt, így van remény arra, hogy sikerül megfertőzni ezzel a dologgal ugyanúgy, ahogy pár éve engem a barátom méhészete.

Daróczi Erzsébet

A kisújszállási Simai Krisztiánról szóló eredeti cikk ide kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.