A keresztszemes hímzések közül talán a legismertebb a beregi keresztszemes hímzés, országhatáron túl is ismert és kedvelt.
A keresztszemes hímzések közül talán a legismertebb a beregi keresztszemes hímzés, országhatáron túl is ismert és kedvelt.
A beregi keresztszemes hímzés a beregi tájegység jellegzetes hímzési technikája, amelyet sajnos egyre kevesebb népi iparművész készít.
A 20. század közepéig a beregi falvak lakosai folyamatosan foglalkoztak valamilyen szinten a vászon házilag történő készítésével. Az ehhez szükséges ismereteket a családon belül sajátították el, a tudomány anyáról leányra szállt.
A vászonkészítés az 1950-es évek elejéig a falusi élet egyik meghatározó része volt. Ezt a nehéz munkát szívesen végezték, mert a vászonmunkák adták meg a keretét a falu társadalmi életének. A munka közben ismerkedtek a fiatalok, itt szövődtek az életre szóló szerelmek. Az 1930-as évekig piros és kék színt használtak. A több szín használatának igénye egyes rétegeknél már a XIX. század végén jelentkezett, a nagyobb változást azonban a színezésben az 1930-as évektől a vásárosnaményi Háziipari Szövetség jelentette, ami termékeit főleg piacra gyártotta.
A beregi keresztszemesek készítői a virágmotívumok közül a rózsát, szegfűt és tulipánt kedvelték a legjobban, de a gyakori minták közé tartozott a rozmaring, a lóhere, a labdarózsa, az árvácska és a liliom is.
Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.