Dalolnak a sordélyok a Békésben fekvő Kis-Sárréten

A Körös-Maros Nemzeti Park egyik leggyakoribb énekesmadarát többféle népies néven is emlegetik.

null

A sordélyok nászidőszaka javában zajlik, a hímek egyre intenzívebben énekelnek – derül ki a cikkből.

Ez a verébnél valamivel nagyobb, zömök testalkatú, szürkésbarna színű sármányféle kötődik az extenzíven művelt mezőgazdasági területekhez, ezért a Körös-Maros Nemzeti Parkban mindenütt találkozhatunk vele. Különösen igaz ez a Kis-Sárrétre, ahol a bokrokkal tarkított nyílt legelők, kaszálórétek és a közéjük ékelődő kisebb mezőgazdasági parcellák változatos élőhelyet kínálnak számára. Kitűnő indikátorfaj, a rovarokban és gyommagvakban szegényes, intenzíven művelt területeket kerüli.

Fotó: Körös-Maros Nemzeti Park

A hím költési időben gyakran hallatja jellegzetes énekét, bokrok, kisebb fák csúcsán, vagy épp egy vezetéken egyensúlyozva. A gyakori éneklésre annál inkább szüksége van, mivel egy-egy hímre két-három tojó is jut. A hímek nem vesznek részt a költésben, így a folyamatos énekléssel több tojót tudnak egyszerre meghódítani. A tojó évente kétszer nevel fiókákat. Fészkét kisebb bokrok legalsó szintjébe, közvetlenül a talaj fölé építi, általában 3-6 tojást rak.

A sordély rovarokkal és magvakkal egyaránt táplálkozik, télen viszont kizárólag különböző gabona- és gyommagvakat fogyaszt. Fiókáit tücskökkel, hernyókkal, bogarakkal eteti. Állandó madarunk, télen kisebb-nagyobb csapatokba is verődhet.

Az eredeti cikk a sordélyok énekéről IDE kattintva érhető el.

Korábbi cikkünkben egy másik madárfajta különös költéséről írtunk. Otthonosan érzi magát a szombathelyi hattyúpár, de a járókelők fenyegetik a Csónakázótavon fészkelő hattyúcsalád nyugalmát, szalaggal óvják őket.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.