Gábor Áron ágyújának csöve is látható a kecskeméti Cifrapalotában

„Lészen ágyú! – Gábor Áron rézágyúja” címmel új tárlat nyílt Kecskeméten, a Cifrapalotában.

null

A napokban – hosszú idő után – újra kitárhatta kapuit a Kecskeméti Katona József Múzeum Cifrapalota kiállítóhelye. A várva várt nyitást egy vadonatúj, különleges tárlattal tették emlékezetesebbé. Magyarországon nincs olyan gyermek, aki ne tudná már óvodás kora óta kívülről fújni a „Gábor Áron rézágyúja” kezdetű népdalt. A közismert katonadal az 1848-49-es forradalom és szabadságharc székely ágyúöntő hőséről, Gábor Áronról szól.

Gábor Áron egy mindenkihez közelálló hős lett, „alakjában ott van a székely találékonyság, a meg nem alkuvás, a tettrekészség és a hősiesség.

A hányatott sorsú, becses műtárgy sok más 1848-49-es ereklyével együtt most Kecskemétre érkezett
Fotó: Cifrapalota

Lészen ágyú” kezdetű legendás beszédét 1848. november 16-án tartotta elnyerve ezzel az ágyúöntésre a felhatalmazást. Irányítása alatt körülbelül 70 löveg készült, amelyből csak egyetlen egy hiteles ágyúcső maradt fenn. A most kiállított löveget 1906. augusztus 18-án találták meg vízvezeték-szerelés közben Kézdivásárhelyen, a hajdan a löveggyárnak is otthont adó Rudolf Kórház udvarán. Az ágyú 1923-ban Kézdivásárhelyről a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumba került. 1971-ben azonban Bukarestbe, a Román Nemzeti Történeti Múzeumba szállították. A székely ereklye hosszas politikai előkészítés után, 2010-ben kerülhetett vissza a Székely Nemzeti Múzeumba, ahol 2011. március 15-től állandó kiállításon volt látható.

A hányatott sorsú, becses műtárgy sok más 1848-49-es ereklyével együtt most Kecskemétre érkezett, melyet a látogatók július 25-éig személyesen is megtekinthetnek a Cifrapalotában.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.