Helyi motívumok díszítik a vámospércsi varróműhely termékeit

A közétkeztetés alapanyagának megtermelésétől a kátyúzásig sok mindent végeznek a közmunkások.

null

– A városban a munkanélküliek száma igen magas a lakosság létszámához viszonyítva; a problémára megoldást jelent a közfoglalkoztatás. A vámospércsi önkormányzat hosszabb időtartamú közfoglalkoztatásban és startmunka mintaprogramban segíti a munkanélküli embereket visszakerülni a munkaerőpiacra. Az általuk végzett munka nagyban elősegíti az önkormányzat és intézményei által végzett feladatok naprakész ellátását.

Az elmúlt évek tapasztalata alapján a közfoglalkoztatásba bevont munkavállalók lelkiismeretesen végzik feladatukat – válaszolta Ménes Andrea, Vámospércs polgármestere a Hajdú-Bihar megyei hírportál, a haon.hu a települése foglalkoztatási helyzetéről érdeklődő kérdésére.

– A múlt évben havonta átlagosan 125 főt foglalkoztatott az önkormányzat közmunkában, míg a hosszú távú közfoglalkoztatásban 28-an vettek részt. Minderre az előző időszakban mintegy 29,7 millió forint támogatást kapott a város. A hosszú távú programban 21 embert intézményi kisegítői feladatok ellátásához (intézményi kisegítés, takarítás, kézbesítés, portás, intézményi parkgondozás feladatellátás), hét segédmunkást pedig konyhai kisegítő feladatok elvégzésére alkalmazott az önkormányzat 8 órás, hosszabb időtartamú közfoglalkoztatásban – kezdte a programok részletezését Ménes Andrea, majd a helyi sajátosságok startmunka mintaprogramjára tért rá. Elmondta, hogy ebben 10 személy talált munkára, és erre 14,4 millió forintot kapott Vámospércs önkormányzata. A város területén már évek óta jellemző a levendula termesztése, ezt a mezőgazdasági programelemben valósították meg. A megtermelt levendulát kiszárítva használták fel. Az elmúlt években megkezdett helyi programot tovább folytatják a Vámospércsre jellemző népi motívumokkal – levendulamintával – díszített, különböző méretű hímzett termékek (poháralátét, tányéralátét, konyharuhák, párnák, terítők, törölközők, textilzsákok, filcfigurák és táskák) varrását, készítését. Mindezt az önkormányzat kulturális rendezvényein és szociális intézményeiben használja fel. A filcfigurákat, párnákat, textilzsákokat szárított levendulával töltik meg.

Helyi motívumok díszítik a vámospércsi varróműhely termékeit
Fotó: Kovács Péter/haon.hu

Ugyancsak az előző közfoglalkoztatási évben 9,8 millió forint támogatásból egy brigádvezetővel 9 főt segédmunkásként alkalmazott a város önkormányzata a mezőgazdasági programban. Az előző évek tapasztalatai alapján a program bebizonyította, hogy kis területen gazdaságosan lehet zöldségeket, paprikát, paradicsomot, karalábét termelni a közétkeztetés számára. Ezek részben fóliasátrakból kerültek ki. A program második elemében a korábban elültetett levendulát gondozták, illetve parlagfűirtást is végeztek.

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.