Miért támadnak emberre a varjak országszerte?

Június közepéig lehet számítani a településeken embereket ijesztgető varjakra – hívja fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.

null

Június közepéig lehet számítani a településeken embereket ijesztgető varjak támadására – hívja fel a figyelmet közleményben a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). Európában alig él olyan madár, mely támadásával közvetlen sérülést okozhat. Gondot inkább a járulékos balesetveszély jelent, amikor a megijedő ember leesik a fáról, elbotlik, esetleg kiszalad az úttestre. A varjútámadások hátterében a madárszülők fontos tavaszi feladata, a fiókák röptetése áll – olvasható a Zala megyei hírportál, a Zaol.hu cikkében.

Június közepéig a kicsi varjak szülei kissé „feszültebbek”. A varjútámadások hátterében a madárszülők fontos tavaszi feladata, a fiókák röptetése áll
Fotó: Ohr T.-archív

Lakott területen a varjúfélék, különösen a dolmányos varjak esetében április végével jön el ez az időszak. A szülők ilyenkor a fészket elhagyó, de még ügyetlen és nem teljesen röpképes fiókákat védelmezik. Hiperérzékeny párnál a viselkedést már az is kiválthatja, ha az ember néhány tíz méterre megközelíti az egyébként nem is látható fióka rejtekhelyét.

Támadó madarak esetében is hasonlóan kell eljárni, mint a nekünk rontó kutyáknál: ne fussunk el, forduljunk szembe az állattal, karunkat széttárva mutassuk magunkat nagyobbnak és félelmetesebbnek, illetve kiabáljunk rá. Rámenősebb madarak esetén használjuk védekezésre a kezünk ügyében lévő szatyrot, táskát, könnyű hátizsákot, kabátot, esernyőt, kalapot, és így hátráljunk el.

Idehaza a legveszélyesebb madár ellenfél a bütykös hattyú lehet, a szürke tollú fiókái­val úszó felnőtt madarat ezért tanácsos elkerülni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.