Gyümölcsöző volt a közmunkaprogram Somogyban

Félidejéhez érkezett a mezőgazdasági közmunka­program ebben az esztendőben. Az általunk megkérdezett somogyi önkormányzatok százezreket, esetenként egymillió forintnál is többet kerestek eddig. A falvakban megtermelt zöldségek nagy részét üzemi konyháknak és felvásárlóknak adják el, de helyben is értékesítik – írja a Somogy megyei hírportál, a sonline.hu.

null

A bolhási önkormányzat évek óta részt vesz a mezőgazdasági közmunkaprogramban.

Az idén fóliasátorban és szabad földön is termesztettek különféle zöldségeket. Tavasszal salátából, az elmúlt hetekben burgonyából értékesítettek a legtöbbet. Utóbbi növényből nyolc mázsát tudtak eladni.

Szabó Bence László, a település polgármestere érdeklődésünkre elmondta, az értékesítésből eddig több mint egymillió forint bevétele lett az önkormányzatnak, a teljes nyereség az év végére elérheti a másfél milliót is. – Visszaforgatjuk a pénzt a mezőgazdaságba, vagy az ahhoz kapcsolódó célra fordítjuk – mondta Szabó Bence László. – Magassági ágnyesőt, levélfújó motoros gépet, illetve motoros kézi kaszát szeretnénk vásárolni. Az eszközökre azért van szükség, hogy hatékonyabban lehessen gondozni a közterületeket – tette hozzá.

A szőkedencsi önkormányzat idén uborkát, paradicsomot és paprikát termesztett, emellett levendulával is foglalkoztak. A növényből szörpöt, olajat, levendulavizet és illatos zsákot is készítettek.

Komári József polgármester elmondta, 

az önkormányzat takarmánykukoricát és árpát is termel. Ennek egy részét helyben hasznosítják, és adnak is el a magokból.

 Hozzátette, hogy a településre Keszthelyről, Nagykanizsáról és Marcaliból is érkeznek vevők, akik közül sokan a vegyszermentes hagymát keresik. A szőkedencsi önkormányzat eddig mintegy 800 ezer forintot keresett a mezőgazdasági programban, a bevételük azonban év végére megduplázódhat.

Somogyfajszon tizenöten gondozzák az önkormányzati kerteket. A megtermelt zöldségeket a termelői elárusítóhelyen értékesítik, de más településeknek és felvásárlóknak is adnak el.

Sall István polgármester elmondta, ebben az esztendőben jóval többen érdeklődnek a portékák iránt, mint amennyit meg tudtak termelni a gazdaságban. 

Eddig több mint egymillió forint bevétele volt a településnek, a program végére azonban elérhetik a kétmilliót is 

– tette hozzá. A somogyi települések közmunkaprogramban előállított termékeit szeptember 11-én a lengyeltóti diófesztiválon is megismerhetik az érdeklődők.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.