Százhetvenöt éve járt először gőzhajó a szolnoki kikötőben

Egykor virágzott a folyami közlekedés a Tiszán. Szolnokon korábban sokféle hajó megfordult, az első gőzös épp százhetvenöt éve kötött ki a városban.

null

Széchenyi István 1846. július 19-én kötött ki egy gőzhajóval Szolnokon. S ha már a dátumoknál tartunk, 2021 azért is jelentős, mert nemcsak 175 évvel ezelőtt járt a gróf Szolnokon, hanem azért is, mert 230 évvel ezelőtt született – írja a Jász-Nagykun-Szolnok megyei hírportál, a szoljon.hu.

A nagy műveltségű főúr többször bejárta Európa országait, és főleg a fejlett nyugati országok példáit (közlekedésfejlesztés, gőzgépek alkalmazása, pénzügyi és társadalmi élet fellendítése) próbálta meghonosítani az országban.

Rigó Gábor (balra) néhány éve egy bőgőshajó maradványait fedezte fel a szolnoki belvárosi nagytemplomnál levő folyószakaszon, a város egykori kikötőjénél, ahol sokféle vízi jármű megfordult annak idején. Dr. Kertész Róbert régész (jobbra) azonosította be a roncsot (Fotó: Mészáros János / SZOLJON.HU/MEDIAWORKS)

Széchenyi 1845 augusztusától a Helytartótanács kötelékében megszervezett Közlekedési Bizottság elnöke. Figyelme ekkor fordult a Tisza-szabályozás felé.

Széchenyi vízszabályozó társulatok létrehozását tartotta célszerűnek. Az egész Tisza-völgyre kiterjedő társulat létrehozásához azonban az érdekelt birtokosokat kellett elsősorban megnyerni. A gróf 1845-ben, az árvíz utáni hangulatot kihasználva, propagandaútra indult a Tisza-völgybe. Kísérői közé tartozott Vásárhelyi Pál mérnök is.

Széchenyi 1845 szeptemberében és októberében Sátoraljaújhelyen, Vásárosnaményban, Debrecenben, Tiszadobon, Szolnokon és Szegeden a megyék és a birtokosok megbízottjaival értekezletet tartott. A propagandaút teljes sikerrel zárult. 1846 januárjában megalakult a Tiszavölgyi Társulat, nyolc regionális árvízmentesítő társulat központi egyeztető szerve.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
 

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.