Felavatták az egykori megyéspüspök szobrát Jászkarajenő főterén

A falu neves szülöttének, a korábbi váci megyéspüspöknek, Marosi Izidornak állítottak szobrot a hétvégén.

null

Jászkarajenő neves szülöttének állítottak szobrot hétvégén a falu főterén. A korábbi váci megyéspüspökről, Marosi Izidorról megmintázott alkotást a testvérváros, Jászalsószentgyörgy ajándékozta a falunak – olvasható a Jász-Nagykun-Szolnok megyei hírportál, a szoljon.hu oldalán.

 

– Úgy gondolom, hogy a mai világban egy értékrend felborulóban van. Ami őseinknek fontos volt, az most mintha vesztett volna jelentőségéből. Üldözik a keresztényeket, nem számít a vallás. Egy ilyen helyzetben példát kell mutatnunk, hogy amit elődeink erkölcsi értelemben létrehoztak, azt továbbvigyük – kezdte mondandóját a minapi szoboravatáson a falu polgármestere.

A Marosi Izidort megformázó szobrot a testvérváros, Jászalsószentgyörgy ajándékozta a falunak. Fotó: Hartai Gergely/szoljon.hu

Palya István emlékeztetett, nagy büszkeség számukra, hogy Marosi Izidor személyében püspököt adhatott hazánknak a község.

 

– Az egykori váci megyéspüspök a falu határában született 1916-ban. Nálunk, illetve a környező településeken nevelkedett. Első szentmiséjét Jászkarajenőn celebrálta, pontosan nyolcvan évvel ezelőtt.

 

Tudjuk róla továbbá, hogy mindig visszatért ide, és szívesen vallotta magát a falu szülöttének.

 

– Elérkezett hát az ideje, hogy szobrot állítsunk az emlékére. Köszönöm azok segítségét, akik az alkotás létrehozásában közreműködtek, és hálás vagyok Jászalsószentgyörgynek, ahonnan ajándékba kaptuk a szobrot – taglalta a polgármester.

 

A szoboravatón beszédét mondott dr. Varga Lajos váci segédpüspök is, aki szavaiban a főpásztorhoz fűződő emlékeinek adott hangot. 

 

– Volt alkalmam együtt dolgozni vele a Váci Püspökségen, akkoriban püspöki titkárként kísértem az ő életét. Marosi püspök atya Rómában nevelkedett, rendkívül nagy tudású ember volt. Személyéről azt is érdemes tudni, hogy ő még a 20. század eleji papság klasszikus műveltségét birtokolta. A váci piarista gimnáziumban tanult, és kiválóan beszélt németül, olaszul és latinul. Így ha külföldi vendég érkezett a püspökségre, nem jelentett számára gondot a kapcsolattartás – részletezte dr. Varga Lajos.

 

Marosi Izidort a kommunizmus enyhülésének időszakában, az 1980-as évek végén nevezték ki az egyházmegye élére. 

 

A rendszerváltás püspökségének idejére esett. Nevéhez fűződik az egyház berkein belüli visszarendeződés elősegítése és a hitoktatás újjászervezése egyaránt.

 

Az ünnepi rendezvényen ezután Nagy Imre állandó diakónus, plébániaszervező osztotta meg gondolatait a hallgatósággal. Hangsúlyozta, nap mint nap szembesülnünk kell azzal, hogy nem hagyhatjuk elveszni keresztény örökségünket. Izidor püspök méltó volt a feladatra, hogy szembesítsen minket keresztényi kötelességeinkkel.

 

– Csak az enyhülés időszakában lehetett püspök, korábban az állami egyházügyi hivatal nem járult hozzá kinevezéséhez – emelte ki.

 

– Palya István polgármester úrral tizenöt éve vettük fel a kapcsolatot, és kezdtük el hivatalos formában is ápolni a közös múltunkat – vette át a szót Jászalsószentgyörgy polgármestere. Szarvák Imre zárszavában elmondta, megtisztelőnek érzi, hogy települése részt vehetett az emlékhely kialakításában.

 

Az eredeti cikk IDE KATTINTVA érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.