Félszáz gyermeket nevelt fel a dévaványai nevelőszülő

Karácson Imréné két évtizede nevelőszülő. Jelenleg négy fiú és egy nagylány él a gondozásában.

null

Karácson Imréné két évtizede nevelőszülő. Jelenleg négy fiú és egy nagylány él a gondozásában. A dévaványai családanya alig több mint húsz év alatt félszáz gyermeket nevelt, közülük tizenkettőt örökbe adott és huszonkilencet hazagondozott. Az odaadó nevelőszülő gyermekek iránti elhivatottságát idén Szent Anna-díjjal jutalmazták – olvasható a Békés megyei hírportál, a beol.hu cikkében.

 

Alighogy kiszálltunk az autóból, Karácson Imréné már nyitotta is a kaput nekünk. A mosolygós, csupa szív nevelőszülő először a nappaliba kísért minket, ahol kíváncsian várt ránk a 13 éves Ivó, a 10 éves Dzsúlió és a 15 éves Pisti.

 

Erzsébet húsz esztendeje nevelőszülő, eleinte férjével, majd öt évvel ezelőtti válásukat követően, egyedül folytatta nevelőszülői tevékenységét. Jelenleg öt gyermek él nála, két testvérpár és egy fiú.

 

A legidősebb neveltje 16 éves, a legkisebb pedig 6 éves, most kezdte az első osztályt. – A sógornőm már nevelőszülő volt, amikor elhívott az egyik gyermekotthonba. Ma is jól emlékszem arra a napra. Odagyűltek körém a kis csöppségek, alig bírtam elszakadni tőlük. Az egyik kisgyerek pedig az kiabálta, hogy anya. Ott, akkor, megszakadt a szívem. Nemsokra rá hozzám került egy 2 éves kislány, majd befogadtam a testvérét is. És szépen lassan egyre többen lettünk – árulta el a nevelőszülő, majd a gondosan megterített asztalhoz kísért minket.

Dzsúlió, Ivó és Pisti büszkén álltak Erzsébet köré, aki megmutatta a Szent Anna-díjat (Fotó: Beol.hu/Imre György)

– Éjszaka készítettem mindent. Van, hogy 10 kiló lisztből sütünk. A gyerekek is mindig besegítenek, most például Pisti darálta a saját szedésű diót a zserbóba. De a testvére, Katica is sokszor beáll mellénk a konyhába – mondta büszkén Erzsébet, akihez a napokban került az ötvenedik gyermek. – Nagyon sok apróságot adtam már örökbe, de a legtöbben visszakerültek a szüleikhez. Hiszen az a cél, hogy együtt legyenek a családjukkal. Még ha szegénységben is, együtt éljenek a vér szerinti szüleikkel. Mi is szegények voltunk, öten voltunk testvérek, három generáció élt nálunk egy fedél alatt, és bár kicsi volt a hely, jó volt együtt lenni – árulta el.

 

Talán éppen ez a család iránti szeretet az, ami a hozzá kerülő gyermekeket is a megfelelő irányba tereli. Hiszen a tőle kirepülő fiatalok valamennyien megállják helyüket az életben, és ha tehetik, visszajárnak az egykori nevelőanyjukhoz.

 

– Eleinte nehéz volt elengedni a gyerekeket, nagyon hiányoztak. De utána, mikor tudtam, hogy jó helyre kerültek, könnyebb volt elfogadni, hogy már nincsenek mellettem. Később többen is visszajöttek hozzám, meglátogattak. Egyszer például megállt egy kocsi a bejárónk előtt. Egy férfi szállt ki belőle, egy olyasmi korú fiúval volt, mint Pisti. Nem ismersz meg? – kérdezte tőlem. Hát kiderült, hogy pici korukban mindkettőjüket ­neveltem – mesélte meghatódottan. Ezután egy oklevelet mutatott, melyet ugyancsak az egyik neveltjétől kapott. – Voltak, akik 18 éves korukig nálunk maradtak. Nemrég az egyikőjük adott nekem egy általa rajzolt oklevelet. Ő 2005-ben került hozzám, és mint írja, ettől a naptól lettem az anyukája – mutatta a hálás szívvel készített emléket. De elmondása szerint nagyon megható pillanat volt az is a számára, amikor a 60. születésnapja reggelén az akkor nála nevelkedő hat gyermek egy tortával lepte meg.

 

Egész éjszaka sürögtek-forogtak a konyhában, nagyon megindító volt látni, mennyit dolgoztak azért, hogy örömet szerezzenek nekem.

 

Hozzátette, sok tervük van a téli szünetre. – Hátha egy kis hó is esik, és szánkózhatunk majd egyet – nézett mosolyogva a fiúkra a kitüntetett dévaványai családanya.

 

Díj az elkötelezett nevelőszülőknek

A Szent Anna-díjat 2019-ben adták át először, amellyel a hivatásukat példamutatóan, kiemelkedő szakmai színvonalon végző nevelőszülők munkáját ismerik el. Ezzel a kitüntetéssel azokat a nevelőszülőket is jutalmazzák, akik fogyatékossággal élő gyermeket nevelnek, vagy fogyatékossággal élő fiatal felnőttet látnak el. A Szent Anna-díjból évente hat adományozható. A Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltatónak idén két nevelőszülőjét díjazták: Karácson Imréné mellett a Baranya megyében élő Molnár Máriát.

 

Az eredeti cikk IDE KATTINTVA érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.