Hamarosan újjászületik és új funkciót kap a közel százhúsz éves veszprémi épület

Évtizedekig árvaházként, majd negyvenöt évig gyermekkórházként működött a Veszprém egyik legpatinásabb épülete.

null

Az épület történetéről Márkusné Vörös Hajnalka levéltáros, a Veszprém–Balaton 2023 Zrt. programfejlesztési tanácsadója adott tájékoztatást lapunknak. Az építés előzményeihez 120 évet kell visszaugranunk az időben. 

A magyarországi gyermekvédelem állami intézményhálózatát az 1901. évi VIII. törvénycikk alapján néhány év alatt hozták létre. 1901 és 1904 között állami költségvetésből 18 gyermekmenhely épült az elhagyott gyermekek számára, a program részeként a Közép-Dunántúl ellátására Veszprémben 1903–1904-ben épülhetett fel ilyen intézmény 

– mondta Márkusné Vörös Hajnalka. Az épületet alig egy év alatt húzták fel veszprémi szakemberek közreműködésével. 

„Hornig Károly püspök a külső-püspökkert déli oldalán mintegy két hold földet ajándékozott a városnak a gyermekmenhely elhelyezésére. A tervek elkészítésére Ybl Miklós építész unokaöccsét, Ybl Lajost kérték fel. A munka kivitelezésére az akkor 35 éves Csomay Kálmán építőmester kapott megbízást, aki a helyi iparosokat részesítette előnyben. Horváth Sándor kőfaragó a szobrász- és bádogosfeladatokat, ifjú Bognár János az ácsmunkákat, Aittner Gyula az épületfestést, Weisz W. Manó a villanyszerelést végezte. A csatornát az Abeles Miksáné és Fia nevű cég, egy helyi cementgyáros kivitelezte. A gyermekmenhely építését 1903. július 27-én kezdték el, decemberben már tető alatt állt, és 1904. július végére elkészült a Plosszer sétány (ma: Erzsébet sétány) végén a késő eklektikus stílusú, palotaszerű épület. A munkálatok fedezetét az alispán közbenjárására a vármegye és az államkincstár vállalta”

– részletezte a programfejlesztési tanácsadó. 

A gyermekmenhelynek építészetileg is megadták a módját, arányos formák, nagyvonalú méretek, igényes építőanyagok, üvegablakok, kovácsoltvas vízköpők és víznyelők, stukkódíszek jellemzik. 

„A gyermekmenhely a hatóságilag elhagyottnak nyilvánított gyermekeket csecsemőkortól tizenöt éves korig felvette. Az egyre növekedő gyereklétszám miatt 1912-ben a főépületet raktárhelyiséggel toldották meg. A veszprémi intézeti központban 1938-ban már 131 ágyon szervezték a munkát. Az állami gondozott gyerekek között olyan személyiségek nevelkedtek, mint Kossa István későbbi pénzügyminiszter, a Pannon Egyetem veszprémi alapításának támogatója, vagy Kajári Gyula festőművész”

– jegyezte meg Márkusné Vörös Hajnalka. 

A második világháború után rövidesen megváltozott az intézmény szerepe. 

„1945 júniusától a gyermekmenhely gyógyító funkciója növekedett, mivel a kórházból ide került át a tízágyas gyermekosztály. A Népjóléti Minisztérium 1950-ben gyermekkórházzá nyilvánította az intézményt, amely 1955. szeptember 3-án Heim Pál, a magyar csecsemő- és gyermekgyógyászat megalapozója nevét vette fel”

– mondta el az EKF 2023 munkatársa. 

A gyermekkórház kezdetben 80 ággyal működött, majd az ágyszám fokozatosan 152-re emelkedett. A csecsemő-, gyermek- és újszülöttosztályok után 1954-ben húszágyas koraszülöttosztályt alakítottak ki. A gyermekkórház szakmai tevékenységét tejkonyha, röntgen és laboratórium tette teljessé. Érdekesség, hogy 1953-ban az épületben kezdte meg működését Veszprém első gyermekorvosi rendelője is, hívta fel a figyelmet Márkusné Vörös Hajnalka. Hozzátette, az országos tendenciának megfelelően 1977-ben a gyermekkórházat is beolvasztották a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórházba. Ettől kezdve a gyermekkórház csecsemő- és gyermekosztályként működött 1995. májusi bezárásáig, amikor az intézmény átköltözött a megyei kórház E épületébe. Az állami tulajdonba került épület ezután 26 évig üresen állt, az Európa Kulturális Fővárosa programnak köszönhetően azonban megkezdődött a megújítása, és ActiCity néven születik újjá 2023-ra, hogy a gyermekek mozgását és egészségét szolgálja majd. 

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Borítókép: A veszprémi gyermekmenhely építését 1903. július 27-én kezdték el, és 1904 júliusának végére már el is készült

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.