Decemberben lezárult a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) területén található kisvízi élőhelyek védelmével kapcsolatos projekt – olvasható a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei hírportálon, a BOON cikkében.
A vizes élőhelyek állapotának javítását és új élőhelyek létrehozását tűzte ki célul a BNPI. Az Európai Unió támogatásából megvalósult pályázat részeként a Mátrában, a Keleti-Cserhátban és az Ipoly-völgy területein javítja az igazgatóság az európai közösségi jelentőségű, védett és fokozottan védett kétéltű- és szitakötőfajok életfeltételeit.
Az öt évet felölelő projekt apropója, hogy a klímaváltozás és a táj hidrológiai viszonyainak megváltozása miatt egyes vizes élőhelyek korán kiszáradnak, sőt el is tűnnek. Jelentős problémát okoz még a nemzeti park közleménye szerint az erdőgazdálkodási célú közlekedés, a régióban korábban felbukkant ismeretlen kórokozók jelenléte és a patakokra épített műtárgyak is, melyek a víz természetes folyását befolyásolják.
Ezek orvoslásával összesen 204 kisvizes élőhely jött létre vagy állt helyre a Mátrában, a Cserhátban és az Ipoly-völgy területén, kedvező élő- és szaporodóhelyet teremtve a középpontban álló védett fajoknak.
A „Kisvízi élőhelyek – források, forráslápok és a kapcsolódó élőhelyek védelme a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén” című projektet bemutató ismeretterjesztő természetfilm is készült: