A cél a felelős kisállattartás népszerűsítése, a kóbor kutyák számának csökkentése. Az eddigi tapasztalatok kedvezőek, de jócskán akad még tennivaló – írja a Heves megyei hírportál, a heol.hu.
Az év végén jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely értelmében 1,5 milliárd forintos pénzügyi forrást kap az állatvédelem az állami fellépés hatékonyságának fokozása, a kóbor állatok magas számának csökkentése, valamint az állatvédelmi, állat- és közegészségügyi problémák megoldása érdekében – áll az Agrárminisztérium tájékoztatásában.
A döntéssel valamennyi állattartó egyetért és támogatja azt, annál is inkább, mert az elmúlt év tapasztalatai azt mutatják, hogy népszerűek voltak azok az akciók, amelynek keretében pályázati támogatással igényelhették a falvak lakói az ingyenes ivartalanítást, az állatok csipeltetését, illetve a kötelező oltások beadatását.
Már tavaly is sokan pályáztak és nyertek a fenti célra. Istenmezején, Recsken, Sirokban, Kerecsenden, s a dél-hevesi falvakban is sokan éltek a lehetőséggel.
Az önkormányzatok, civil szervezetek előzetesen felmérték az igényeket.
Recsken és az észak-hevesi térség sok községében a Magyar Falu Program által támogatott Felelős állattartás elősegítése című alprogram keretében dr. Kovács László állatorvost bízták meg a feladattal. Szinte mindenütt örömmel fogadták a lehetőséget.
Sokan regisztráltak kutyájuk, macskájuk ivartalanítására. Nagy Sándor recski polgármester szerint náluk is sikeres volt az akció, csak üdvözölni lehet az ehhez hasonló kezdeményezéseket.
Kerecsenden a Felzárkózó Települések Program keretében a Világítani Fogok Egyesület szervezte meg az ebek ingyenes, tavaszi ivartalanítását. A kezdeti bizalmatlanság után itt is sokan belátták, hogy érdemes csatlakozni a kezdeményezéshez. A szakszerű állatorvosi beavatkozás mellett a kötelező oltásokat, a csipeket is ingyenesen kapták az ebek.
Sirokban másfél éve indult a sikeres kezdeményezés.
Itt egymillió forint támogatást nyert a célra az önkormányzat.
Tuza Gábor polgármester azt mondja, a tapasztalatok azt mutatják, az ingyenes lehetőségnek köszönhető, hogy az ebek csipelése megtörtént, így könnyebben beazonosíthatók a kóborló kutyusok és gyorsabban találnak vissza gazdájukhoz.
Amelyik állatot nem láttak-látnak el csippel, azokat a befogás után a hatályos törvények szerint az önkormányzatoknak kell tartani egy ideig, s gondoskodni róluk. Ezt követően ha a gazda nem jelentkezik, az önkormányzat két lehetőség közül választhat. Vagy gondoskodik az állatokról és örökbefogadót keres, vagy elaltatja az ebeket.
Tuza Gábor már korábban kezdeményezte, hogy közös finanszírozással hozzanak létre a környéken egy olyan bekerített területet, ahol a szabályok szerint, egymástól elkülönítve tarthatók a gazdátlan kutyusok. Természetesen úgy, hogy állatorvos bevonásával gondoskodnak is róluk.
Arról is egyeztettek már, hogy az évente kötelező eboltáskor egy-egy digitális képet is készítenének a kutyákról, hogy megkönnyítsék az azonosításukat.
Abban bízom, hogy idén ebben az ügyben is tudunk végre konkrét lépéseket tenni
– mondta el érdeklődésünkre a községvezető.
Megyénkben Hatvanban, Gyöngyösön, Egerben, Füzesabonyban és Hevesen működnek kutyamenhelyek, amelyek évek óta túlzsúfoltak.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)