Bernáth Gábor olyan emberek emlékeit akarja megmenteni az örökkévalóságnak, de legalábbis az utókornak, akik átélték a második világháborút. Már több mint tíz Fejér megyei, illetve fehérvári beszélgetés van a gyűjteményben és bízik abban a gyűjtő, hogy vannak még, akik emlékeit hallva megelevenedik a múlt egy darabja. A tervek szerint az utolsó morzsák gyanánt felcsipegetett történetekből dokumentumfilm, sőt akár egy egész sorozat készülhet majd – írja a Fejér vármegyei hírportál, a feol.hu.
Több, mint tíz éve foglalkozik családfakutatással, ami egyrészt szenvedélye, ugyanakkor fontos kutatómunka is, közölte Bernát Gábor arra válaszolva mikor és miért kezdte a gyűjtést. Mint mondta ezen belül az ember gyakorta találkozik érdekes és egyben különleges történetekkel. Már régebben is kacérkodott a gondolattal, hogy belevágjon egy ehhez fogható hasonló projektbe. Mostanra viszont a gondolatot már tett is követte. A történelem kutatása mindig a hobbija része volt és a háború témaköre is kifejezetten foglalkoztatta.
Bár nem először fordult meg a beszámolók összegyűjtésének gondolata a fejében, de tudván azt, hogy már a 24 óra után vagyunk és mára már sajnos alig maradt ember, aki megélte a háborút és hogy mesélni is tudna azokról az időkről, úgy gondolta most van itt az ideje, hogy megmentse ezeket a történeteket, melyeknek aztán hangot is ad.
Elmondása szerint keresése alapvetően Székesfehérvárra irányult, majd visszajelzések és megkeresések alapján ezt kibővítette a vármegyére.
Elsősorban azokat a személyeket keresi, akik Fejér megyében élték át a második világháorú harcainak viszontagságait.
Emellet tminden történetet szívesen vár az ország bármely részéről, meggyőződése, hogy mind, egy cseppnyi történelmet fed fel. Emellett azt is vallja, hogy ezek a történelmi beszámolók közelebb viszik az utókort, ahhoz, hogy megértsék mi is történt akkor, könnyebben felfoghassák azt. Ugyanakkor a tanulásban is sok segítséget jelenthet egy-egy ilyen visszaemlékezés.
Bernáth Gábor abban is bízik, hogy megismer olyan embereket, akik úgy érzik, hogy szeretnének részt venni ebben a projektben és bármilyen formában, önkéntes alapon segíteni akár Fejér, akár az ország más megyéiben is, hogy minél nagyobb, és értékesebb gyűjtemény készülhessen.