Következő mérkőzések
Spanyolország
21:002024. július 09.
Franciaország
Hollandia
21:002024. július 10.
Anglia

Művészek, akik előnyt kovácsoltak hátrányos helyzetükből

„Úgysem tudom megcsinálni, nekem ez nem megy” – van olyan ember, aki ne jelentette volna ki ezt élete valamelyik pontján?

null

Henri Matisse

A francia festőművész egy műtét után kényszerült kerekesszékbe. Ez arra ösztönözte, hogy olyan alkotási módot találjon, amelyet ebben a korlátozott helyzetben is képes legyen űzni, így lett élete utolsó éveiben fő technikája a papírkivágás (papiers découpés). Ma az egyik legnagyobb hatású, legváltozatosabb életművet magáénak tudó festőként tartjuk számon a művészek között.

Giuseppe Verdi

Verdi operái a mai napig szerepelnek a világ operaházainak repertoárjában, és talán mindenki ismer egy-két dallamot, melyet neki köszönhetünk. A zeneszerző életútja azonban egyáltalán nem volt könnyű. Bár élete végét általános jólétben és rajongás közepette töltötte, a nem különösebben vagyonos családból származó ifjú művész gimnáziumi tanulmányai mellett orgonistaként is vállalt állást egy másik városban, ahova minden héten gyalog tette meg a három mérföldes utat.

A milánói konzervatóriumba (mely ma egyébként a nevét viseli) való jelentkezését 19 éves korában elutasították, később pedig elveszítette feleségét és két gyermekét is, és eleinte operái sem arattak osztatlan sikert – ma mégis a legismertebb operaszerző a világon.

Verdi szobor
Fotó: Flickr

Dragomán György

Az erdélyi születésű kortárs író több fórumon is felvállalta, hogy diszlexiával küzd. Ez a tanulási zavar megnehezíti az írás és az olvasás elsajátítását, és gyakran társul beszédhibával vagy egyéb kommunikációs nehézségekkel. Ez az iskolai tanulmányaiban értelemszerűen hátrány volt, és természetesen rengeteg plusz terhet is rótt rá, ennek ellenére ma az egyik legsikeresebb magyar szerző, műveit több nyelvre is lefordították.

Bruce Willis

A színész, akit manapság az egyik energiaital arcaként láthatunk a reklámokban szülei válása után kezdett dadogni. Ahogyan az sejthető, ennek „köszönhetően” nem volt túl népszerű az iskolában, még gúnyneveket is kapott. Számára a színpadi szereplés jelentette a feloldozást: az iskolai színdarabok hozzásegítették, hogy leküzdje a dadogást, ma pedig már igazi kasszasikerekben szerepelhet.

Frida Kahlo

A festőnő, akinek műveit néhány évvel ezelőtt Budapesten is megcsodálhattuk, 18 évesen egy baleset áldozataként sérült meg úgy, hogy egész életében komoly fájdalmak kísérték. Ez a fájdalom volt az egyik fő inspirációja, és a festészet segítette hozzá ahhoz, hogy megbirkózzon a trauma testi-lelki hatásaival.

Frida Kahlo
Fotó: Flickr

Az eredeti cikket ITT érheti el.

Kiemelt kép: Flickr

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.