Sikeresen átdokkolt a Crew Dragon az ISS másik moduljára

A tervek szerint július 30-án bocsátják fel második alkalommal a Starliner utasok nélküli tesztűrhajóját.

Forrás: MTI2021. 07. 22. 12:24
The SpaceX Crew Dragon capsule Endeavor, carrying four astronauts, approaches the International Space Station orbiting the Earth
Sikeresen átdokkolt szerdán a Nemzetközi Űrállomás másik moduljára Fotó: via REUTERS Forrás: Reuters
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sikeresen átdokkolt szerdán a Nemzetközi Űrállomás (ISS) másik moduljára a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat Crew Dragon Endeavour nevű űrhajója, hogy helyet biztosítson a Boeing amerikai repülőgépgyártó cég CST-100 Starliner nevű űrhajójának, amely a tervek szerint a hónap végén érkezik meg az ISS-re.

Az átdokkolást az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) honlapján közvetítette.

A Crew Dragon átdokkolására amerikai keleti parti idő szerint szerdán 7:35-kor került sor, az egész művelet 47 percig tartott.

Az űrhajó áthelyezési munkálataiban részt vettek a NASA űrhajósai, Shane Kimbrough és Megan McArthur, a francia Thomas Pesquet, az Európai Űrügynökség (ESA) asztronautája, valamint a japán Hoside Akihiko, a japán űrkutatási ügynökség (JAXA) űrhajósa.

Április elején a NASA űrhajósai, Michael Hopkins, Victor Glover és Shannon Walker, valamint Nogucsi Szoicsi japán asztronauta először dokkoltatták át a Crew Dragon Resilience nevű űrkabinját az ISS egyik moduljáról a másikra. Erre az Endeavour soron következő dokkolása miatt volt szükség.

A tervek szerint július 30-án bocsátják fel második alkalommal a Starliner utasok nélküli tesztűrhajóját, amely várhatóan július 31-én dokkol az ISS-en.

Sikeresen átdokkolt szerdán a Nemzetközi Űrállomás másik moduljára
Fotó: Reuters

A 13 tonnás Starlinert hét személy szállítására és 60 óráig tartó önálló repülésre tervezték. Az űrhajót először 2019. december 20-án bocsátották fel személyzet nélkül az ISS-re, a floridai Cape Canaveralról. A Starlinernek a tervek szerint december 22-én kellett volna csatlakoznia az ISS-hez, ezt azonban műszaki problémák miatt elhalasztották. Bár az űrhajót sikeresen útnak indították, az egyik hajtómű időzítési hibája miatt nem tudott arra a pályára állni, amelyen keresztül az űrállomásra jutott volna. A Starliner így végül visszatért a Földre.

Az ISS-en jelenleg hét űrhajós tartózkodik: az Orosz Szövetségi Űrügynökség (Roszkoszmosz) űrhajósai, Oleg Novickij és Pjotr Dubrov, Kimbrough és McArthur mellett Mark Vande Hei, aki szintén a NASA űrhajósa, Pesquet és Hoside.

Szintén szerdán, moszkvai idő szerint délután hat óra előtt két perccel útnak indították a kazahsztáni Bajkonurból az orosz Proton-M egyszer használható hordozórakétán a Nauka (Tudomány) többfunkciós kutatómodult, amely várhatóan július 29-én dokkol az ISS orosz részén. A többcélú, egyebek mellett tudományos kísérletek elvégzését szolgáló, 13 méter hosszú és több mint 20 tonnás orosz űrlabor felbocsátását korábban többször is el kellett halasztani különböző felmerülő problémák és pénzihány miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.