Sporttal a prosztatarák ellen

A prosztatarák megelőzésére hívta fel a férfiak mellett a feleségek figyelmét is a 27. ALDI női futógálán a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinika igazgatója, Nyirády Péter egyetemi tanár és orvostársai, akik részt vettek lapunk munkatársával együtt a háromfős váltófutásban. A legfontosabb üzenet: negyvenöt éves kor körül érdemes elmenni az első vizsgálatra egy férfinak, hogy megelőzze a prosztatarákot.

2022. 05. 30. 20:13
Fotó: Oszlányi Gyöngyvér
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint négyezren indultak a 27. ALDI női futógálán a gyereknapon. Nyirády Péter egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinika igazgatója orvostársaival vett részt a háromfős váltófutásban lapunk munkatársával együtt. Nyirády Péter a verseny után kérdésünkre elmondta, az urológiai betegségek megelőzésére, azon belül is a daganatos betegségek megelőzésére szeretnénk felhívni a figyelmet, vagyis az apák és férjek életminőségére. 

– Az első és legfontosabb, hogy egészségesen éljünk, mert ebben az esetben kisebb a valószínűsége a rákos megbetegedéseknek. A másodlagos megelőzés az, hogyha már valaki megbetegedett, minél kevésbé legyen súlyos a betegsége, a harmadlagos megelőzés pedig, hogy meggátoljuk a kiújulását a betegségnek

– hangsúlyozta az urológiai klinika igazgatója. Kiemelte, hogy a megelőzés terén a legfontosabb a sport, a testmozgás.

– Ha a saját szakmánkra, az urológiai megbetegedésekre, azon belül is a prosztatarákra gondolunk, akkor tudható, hogyha valaki rendszeresen mozog, egészségesen táplálkozik és a testsúlya is közel van az optimálishoz, a daganat, a prosztatarák kiújulásának a veszélye kisebb. Sőt, azt is tudjuk, hogyha már kialakult, jobb prognózisú lesz, tehát jobb az életkilátása annak, aki rendszeresen mozog. Ha valaki rendszeresen sportol, annak sokkal jobban hat mind a sebészi, mind a radioterápiás, mind a gyógyszeres kezelés – emelte ki az egyetemi tanár, aki a személyes példamutatás révén is megpróbálja munkatársaival együtt az embereket mozgásra bírni, ahogy ezen a futóversenyen is láthattuk.

Semmelweis Egyetem Urológia Klinika csapata és lapunk munkatársa
Semmelweis Egyetem Urológia Klinika csapata és lapunk munkatársa Fotó: Oszlányi Gyöngyvér

Lapunk kérdésére, amely úgy hangzott, hogy a férfiaknak mikor érdemes először orvoshoz fordulniuk ahhoz, hogy megelőzzék a prosztatarákot, a professzor elmondta, hogy abban az esetben, ha a családban nincsen halmozódás, azt szokták mondani, hogy negyvenöt éves kor körül érdemes elmenni egy urológiai vizsgálatra, ahol egyrészről egy rectalis digitális vizsgálat várható, másrészről egy vérvétel, amellyel a psa- (prosztata specifikus antigén) szintet vizsgálják. Hozzátette, hogyha bármelyik vizsgálat felveti annak a veszélyét, hogy daganat van, akkor évente, ha a psa egy alatt van, akkor ötvenéves kortól kell évente rendszeresen urológiai vizsgálatra járni. 

Kiemelte, hogy abban az esetben, ha valakinek családi halmozása van, vagyis édesapjának vagy fiútestvérének prosztatadaganata volt, abban az esetben negyvenöt éves kortól javasolt évente a már említett vizsgálat.

Nyirády Péter arról is beszélt lapunknak, hogy a magyar rákregiszter adatai szerint növekedő tendenciát mutat a prosztatadaganatos betegek száma, ami viszont jó hír ezzel kapcsolatban, hogy a statisztikák azt is mutatják, hogy icipicit korábban ismerik fel a betegséget, vagyis jobban gyógyítható. A Semmelweis Egyetem Urológiai Klinika igazgatója azt is elmondta, hogy az is jó hír, hogy az elmúlt években olyan gyógyszereket sikerült bevezetni, amelyek jó életminőség mellett hosszabb életet tudnak biztosítani a betegeknek. A professzor elmondása szerint a nyugati világ statisztikái szerint a férfiak 8-10 százalékát érinti a prosztata daganatos megbetegedése, de azt is tudni kell, hogy a kor előrehaladtával az előfordulás valószínűsége egyre nő.

– A természetben harmóniára törekszik minden. A harmónia azt jelenti, hogy a szervezetnek mozgásban kell lennie ahhoz, hogy működjön. Ha mozog, sportol az ember, akkor felfrissül a vérkeringés, azok a daganatos sejtek, amelyek naponta több százával előfordulnak, kimosódnak, egészségesebbek lesznek a szövetek, a sejteknek és a szöveteknek az oxigénnel való ellátottsága magasabb lesz, az immunrendszerünket javítjuk, és ezáltal ki tudjuk küszöbölni a daganatos betegségek előfordulását – magyarázta az egyetemi tanár azt, hogyan működik szervezetünkben a megelőzés.

Nyirády Péter kiemelte, hogy a finomított cukor egészségünk legnagyobb ellensége.

– Ez az, amire semmi szüksége nincsen egy felnőtt szervezetnek. A szénhidrát (azon belül a legjobban a finomított cukor) a legnagyobb méreg, mert rengeteg mozgás kell ahhoz, hogy le tudjuk dolgozni. A finomított cukor azért méreg a szervezetnek, mert nem tudja elégetni. Főleg ha zsírral párosul, mert ebben az esetben elkezdi a szervezet raktározni, amelynek a következménye, hogy megjelennek a zsírpárnák, az ember túlsúlyos lesz – magyarázta Nyirády Péter.

Nyirády Péter egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinika igazgatója
Nyirády Péter egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinika igazgatója Fotó: Oszlányi Gyöngyvér

A Semmelweis Egyetem Urológiai Klinika igazgatója még fontosnak tartotta megemlíteni, hogy immár öt éve megalapították a tízezer lépés mozgalmat, ami arról szól, hogy minden egyes prosztatadaganatos beteget megpróbálnak bátorítani arra, hogy naponta tízezer lépést megtegyen. Mivel elengedhetetlennek tartják a személyes példát, az urológia klinika dolgozói négyszer végigcsinálták az Ultrabalatont, hogy felhívják a testmozgás fontosságára a figyelmet.

Semmelweis Egyetem csapata és Csejk Miklós, a Magyar Nemzet filmkritikusa
Semmelweis Egyetem csapata és Csejk Miklós, a Magyar Nemzet filmkritikusa (balra az első) Fotó: Oszlányi Gyöngyvér

– Keljünk fel a fotelból, kezdjünk mozogni! A Harvard Egyetemen végeztek egy vizsgálatot, amelyben kiszámolták, ha egy férfiember otthon van és csak a főzésben segít a feleségének, mennyi energiát éget el, arról már nem is beszélve, hogy hasznos munkát is végez. Tehát nem arról van szó, hogy mindenkinek maratont kell futnia, hanem arról, hogy mindenki a saját izomzatának, testsúlyának és egészségi állapotának megfelelő mozgást végezzen – tette hozzá Nyirády Péter egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinika igazgatója.

Borítókép: A rendezvény (Fotók: Oszlányi Gyöngyvér)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.