„Engem a kutyám élete, betegsége és halála ébresztett rá, mennyire szeretnek a szüleim”

Tuza Erika, a Doktor Mancsok Alapítvány hospice terápiás munkacsoportjának tagjaként állatasszisztált terápiával és mentálhigiénés tanácsadással foglalkozik. Állattársaival, ahogyan ő nevezi Maya, Frida és Freya nevű spánieljeit, úgy nyitja meg az életüktől búcsúzó betegek szívét, hogy a tű foka helyett végül hatalmas kapu táruljon számukra az átkeléshez.

Forrás: Kultura.hu2022. 11. 01. 12:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már gyerekkoromban is nagyon kutyás voltam 

– mondja, és elmeséli, hogy egészen kicsi korától kutyáért könyörögött a szüleinek. Ő volt az a kislány, aki minden születésnapjára, minden karácsonyra, és az összes jó év végi bizonyítványért semmi mást nem kért. A halak, aranyhörcsögök és papagájok tartásán keresztül végigjárta a kutyára váró kisgyerek klasszikus evolúcióját, mégis nagyon sokáig, egészen tizenkét éves koráig kellett várnia, amíg elég felelősségteljesnek ítélték, és megkaphatta az első kutyusát. A szülei kellő szigorral ragaszkodtak ahhoz, hogy mint sajátjáról, a kislánynak kell róla gondoskodnia, neki kell gondoznia, etetnie, és neki kell őt levinnie sétálni akkor is, ha esik az eső vagy fúj a szél – olvasható a Kultúra.hu cikkében.

– Az elején nyilván segítettek, ott voltak a háttérben, de én kezdettől fogva valóban maximálisan a saját ügyemnek tekintettem azt a kutyust. Azt gondolom, hogy nálam nem volt boldogabb kislány, amikor őt megkaptam, hiszen vele valóra vált egy hosszan dédelgetett álmom. Ő egyébként első kutyának nagyon nehéz eset volt, mint később kiderült, mindkét fülére teljesen süket, ráadásul kétéves korától epilepsziás, így nagyon gyorsan fel kellett nőnöm a kutyázásban, és olyan nagy felelősséget kellett a kutyámért vállalnom, amiről utólag úgy gondolom, hogy egy kiskamasznak egyáltalán nem volt könnyű út. De azokat az értékeket és azt az attitűdöt, amit vele tanultam meg, a mai napig őrzöm – meséli Tuza Erika.

Egy kutyának hatalmas személyiségformáló ereje van, többek között rendszerességre és fegyelemre tanít

Erika sosem élte meg kényszerként, hogy korábban kellett felkelnie, vagy iskola után azonnal haza kellett sietnie, hogy a kutyájával foglalkozhasson, aki végül nagyon fiatalon, hétévesen halt meg. – Nagyon megviselt a halála, és olyan kérdések kavarogtak bennem, amik a legtöbb gazdiban felmerülnek az állattársuk halála után. Elég jó gazdi voltam-e, mindent megtettem-e érte, ott voltam-e akkor, amikor szüksége volt rám, biztosan nem lehetett volna más utat találni? Ezek tulajdonképpen azok a természetes kérdések, amik egy hozzátartozónk halálakor mindig felmerülnek bennünk. 

Tuza Erika elmeséli, hogyan változott a hétköznapi kutyatartás élethivatása meghatározó részévé. 

Pszichológiát tanult Amerikában, ahol egy gyakorlat során egyszerre ismerkedett meg a hospice-szal, illetve a kutyás terápiával. Mélyen lenyűgözte, hogyan segíthetnek a súlyosan beteg, haldokló embereknek az ebek, hogy a kutya–gazda kapcsolat erőssége milyen sokat tud adni azoknak, akik a földi útjuk végén járnak.

Az első kutyusa halála után megfogadta, nem lesz több kutyája. Mégis, amikor külföldön meglátta a terápiás kutyáknak azt a mély, gyengéd szeretettel átszőtt létezését és jelenlétét a gazdáikkal együtt a hospice-intézményekben, az nagyon megérintette.

Mire hazatért, már megfogant benne a gondolat, hogy újra lesz egy kutyája, mert ilyen formában el tudta képzelni. Akkoriban, nem sokkal a hazatérése után volt egy jósló álma is, amelyben a kutyáját látta fiatalon, egészségesen és jókedvűen. Egy férfi és egy nő vigyázott rá, akiknek azt mondta, hogy „Most értem haza, és elviszem magammal a kutyámat”. Reggelre azzal az érzéssel kelt fel, hogy talán újra itt az idő, hogy legyen saját kutyusa. Az első kutyája is spániel volt, így adódott, hogy a következő is az legyen, viszont akkoriban Magyarországon épp nem volt szabad spánielkölyök. Szinte már le is tett a dologról, amikor felhívta egy tenyésztő, hogy mégis lenne egy kutyus. Így lett övé Maya, akit néhány évvel később Frida követett, utána pedig Freya érkezett.

Hogyan tudná leírni azt a segítő hivatást, amit vállalt?  – kérdezte a Kultúra.hu munkatársa, amire Tuza Erika az alábbi választ adta:

Számomra kezdettől egyértelmű volt, hogy ha Maya alkalmas lesz terápiás kutyának, akkor én hospice-palliatív ellátásban szeretnék vele dolgozni, gyógyíthatatlan, illetve olyan betegekkel, akik az életük végén járnak, mert azt láttam, hogy csodálatos az a gyengéd jelenlét, amivel a kutyusok a betegekkel együtt tudnak lenni 

– mondta.

A teljes cikk IDE kattintva olvasható.

Borítókép: Tuza Erika és kutyái (Forrás: Kultúra.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.