A cég legújabb globális kockázati listájáról az adósságátrendezés nyomán lekerült Görögország, amelyet a CMA hosszú ideig a világ legkockázatosabb államadósaként tartott nyilván, ugyanakkor továbbra is a felső tízes mezőnyben van Magyarország, és csatlakozott e kockázati csoporthoz Spanyolország is.
A CMA DataVision új listáját – amely az államadósság-törlesztési leállás kockázata ellen kínált származékos biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) márciusi utolsó árazásai alapján sorolta be az egyes szuverén adósokat – jelenleg Ciprus vezeti, a második helyen változatlanul a szintén euróövezeti tag Portugália áll.
Adóskockázati szempontból mindkét valutauniós tagállam megelőzi Pakisztánt, Argentínát, Ukrajnát és Venezuelát is. Ezután Írország és Egyiptom következik, majd – a kilencedik helyen – Magyarország, amely így ugyanarra a helyre került, amelyet a CMA előző, tavalyi negyedik negyedévi listáján is elfoglalt. A legkockázatosabb tízes mezőnyt Spanyolország zárja.
Mint azt megírtuk, elszabadultak hétfőn a spanyol hozamok, s az ibériai állam komoly finanszírozási problémák elé néz. Egy Nobel-díjas közgazdász szerint Spanyolország a válság „epicentrumává” nőtte ki magát.
Korábban beszámoltunk arról is, az adósságválság nem kíméli az erősebb lábakon álló gazdaságokat sem: az Európai Unió tagállamaiban folyamatosan nő az eladósodottság mértéke.