Kiadta friss, áprilisi konjunktúrajelentését a hazai és a világgazdasági kilátásokról a Kopint-Tárki. Palócz Éva, az intézmény igazgatója a jelentés bemutatásakor csütörtök délelőtt összefoglalóan azt közölte, nem kellett megváltoztatniuk a két korábbi negyedéves indexet; mivel nem érkeztek eget rengető hírek, enyhe, mintegy 0,3 százalékos növekedési pályán halad a gazdaság. Mint kiemelte, ez a szám beleillik a Magyarországról szóló nemzetközi konszenzusba, ami mínusz fél és plusz fél százalék közé teszi a növekedés ütemét.
A recesszió elkerülésében jelentős szerepet visz a nettó export növekedése, a GDP minden egyéb felhasználási komponense valamennyire visszaesik 2012-ben: a magánfogyasztás 1,2 százalékkal, a közösségi pedig 2-vel. A beruházások zsugorodását ennél is magasabbra teszi, 5 százalékosra, köszönhetően jelentős részben annak, hogy a nagy autóipari beruházások lényegében befejeződnek. A nettó export mellett – már termelési, és nem felhasználási oldalon – reményt adhat a feldolgozóipar bővülése. Noha az év eleji adatok várhatóan még igen gyengék lesznek, a második félévben a kiviteli oldalon jelentkezik az autóipari beruházások „végterméke”. Palócz meglátása szerint a magyar gazdaság beteg gyereke az építőipar, ami ötödik éve zuhan; most 8-9 százalékos zuhanási adat következhet. A mezőgazdaság nulla százalékos előrejelzését azzal indokolta, hogy sosem lehet tudni, jó idő lesz vagy rossz.
A tavalyit megközelítő gazdasági növekedési ütem (1,5 százalék) visszatérését 2013-ra teszi a Kopint-Tárki, aminek táptalaja lehet a magánfogyasztás, illetve a magánszolgáltatások növekedése.
Az ipari termelés növekedési üteme fokozatosan esett vissza tavaly, volumene az első félévben 8,9 százalékkal, a másodikban már csak 2,9 százalékkal emelkedett – a feldolgozóipar éves szinten 5,8 százalékkal bővült. Hogy a dinamizmus jóval kisebb a 2010-ben látottnál, azt az intézet azzal indokolja, hogy a belső piac folyamatosan zsugorodik, a külső kereslet pedig ezzel párhuzamosan csökken. 2012-ben az ipari teljesítmény az előrejelzés szerint stagnálhat, de a második félév az elsőnél erősebb lehet; az idei 2012-es, 4 százalékos növekedést jövőre akár 6 százalékra bővülő növekmény is követheti. A turizmus növekményét az okozta, hogy a magyar turisták itthon költöttek, miközben a külföldiek nem maradtak el.
A Kopint-Tárki számai a külkereskedelmi teljesítményt dicsérik: a termékexport 9,4 százalékkal, a szolgáltatásexport 6,4 százalékkal emelkedett.
Mint a jelentés részeként Palócz Éva rámutatott, 2010–2011-ben a nettó külső adósságráta 16 százalékponttal csökkent, a tavalyi csökkentéshez viszont jórészt a pénzintézeteknek a végtörlesztéssel összefüggő külső tartozásainak esése járult hozzá, amely beárnyékolja a belföldi hitelbővülés kilátásait. Szintén figyelmeztetést fogalmaz meg a költségvetés hiánya vonatkozásában: az első két hónapban „teljesült” már a hiány fele, igaz, a bevételek nem időarányos befizetése miatt ez keveset mond az éves deficit mértékéről – aggasztó viszont, hogy főként az áfa területén túltervezettnek tűnik az adóbevételi szám.
Ismertetése végén Palócz Éva arra is figyelmeztetett: ne tévesszen meg senkit a stabilnak tűnő helyzet, „ez nem egy hosszú távon tartható állapot, senki ne gondolja azt, hogy nem kell az IMF-megállapodás”, ezt ugyanis szerinte a piacok már beárazták. Nem a belső piacokból fakad ez az állapot, a befektetők türelme viszont kezd fogyni.