A legnagyobb londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA szakelemzőinek kimutatása szerint a magyar szuverén kötvényadósság törlesztésének leállására köthető határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama a szerdai késői jegyzésben 495 bázispont környékén mozgott.
A magyar CDS-kontraktusok árazása legutóbb május elején járt hasonló szinteken. A szerdára kialakult magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió euró névértékű ötéves magyar államkötvényre jelenleg 500 ezer euró alatti éves középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási tranzakciókat a londoni piacon.
Az év első kereskedési hetében még 750 bázispont feletti rekordokon jártak a magyar CDS-árfolyamok, így az év eleji szintnél most több mint negyedmillió euróval olcsóbb az irányadó ötéves futamidejű magyar szuverén devizakötvény tízmillió eurónként számított törlesztésbiztosítási díja Londonban.
A küszöbön álló IMF-tárgyalások jótékony hatása
A londoni elemzői közösségben az a konszenzusos várakozás alakult ki, hogy a magyar jegybanktörvény-módosítás ügyében múlt héten született kedvező eurójegybanki vélemény nyomán hamarosan megkezdődhetnek a hivatalos tárgyalások a Magyarországnak nyújtandó új IMF–EU-hitelprogramról, és ez javítja a piaci hangulatot a magyar befektetési eszközökkel kapcsolatban.
A magyar CDS-árjegyzés szerdán elszakadt az euróövezeti periféria törlesztéskockázati árazásaitól, ez utóbbiak ugyanis a szerdai londoni kereskedésben jórészt emelkedtek. Portugália CDS-árazása a CMA adatai szerint 777 bázispont környékén járt a 742 bázispontos előző napi záró után. Spanyolország CDS-kontraktusai 492 bázispontról 520 bázispont közvetlen közelébe drágultak, Írország CDS-tranzakcióinak középárfolyama pedig szintén 520 bázispont környékére emelkedett a 499,5 bázispontos előző esti záróról.
A soros uniós elnök a legkockázatosabb
A piac jelenleg Ciprust tekinti az euróövezet leggyengébb helyzetű államadósának a görög gazdasághoz fűződő szoros kapcsolatok miatt; ezt jelzi az 1350 bázispont közelében járó szerdai ciprusi CDS-árjegyzés a londoni piacon.
Ciprus szuverén adóskockázati besorolásait az utóbbi két hétben két nagy nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings és a Moody's Investors Service is agresszív mértékben leminősítette. A Fitch június végén megvonta Ciprus befektetési ajánlású adósosztályzatát arra az előrejelzésére hivatkozva, hogy a korábban vártnál valószínűleg jóval nagyobb, a hazai össztermék (GDP) negyedét közelítő tőkepótlásra lesz szüksége a ciprusi bankrendszernek.
A Moody's már eddig is a spekulatív besorolási sávban tartotta nyilván a ciprusi államadósságot, és a minap ezen a kategórián belül süllyesztette még mélyebbre a ciprusi osztályzatot. A cég azzal a véleményével indokolta a döntést, hogy jelentősen romlottak az ország kilátásai, miután érdemben megnőtt a görög euróövezeti tagság megszűnésének kockázata.
Az uniós elnökséget július elsejétől ellátó ország gazdasága egyre gyorsabban zsugorodik, az első negyedévi adatok szerint immár a nemzeti össztermék 0,4 százalékával. Nicosia egyelőre nem hajlandó megnevezni, mekkora pénzügyi segítségre van szüksége, szakértők számításai szerint azonban a szigetország bankrendszerének stabilizálásához akár 10 milliárd euróra is szükség lehet.