A Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára kedden a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában azt mondta: csak arra kérték a nagy üzletláncokat, hogy ebben az évben is a tavalyihoz hasonló árban indítsák és fejezzék be a dinnyeértékesítést, és külföldről ne vásároljanak. Hozzátette: a Gazdasági Versenyhivatal az ügyben nem vizsgálódik, hivatal adatokat kért be az üzletláncoktól. Budai Gyula jelezte, hogy az üzletláncokkal folytatott megbeszélésen „árakról nem is volt szó”.
Hangsúlyozta, hogy az akció részeként megkezdték a nagybani piac megtisztítását a tisztességtelen viszonteladóktól, akik áron alul vásárolják fel a termékeket a magyar vidéki termelőktől, és átcsomagolt, ismeretlen eredetű külföldi terméket értékesítenek magyarként; ez egy többmilliárdos piac – hívta fel a figyelmet az államtitkár.
Az almánál is ugyanolyan promóciót folytatnak majd, mint a dinnyénél – közölte Budai Gyula.
Simonka György, a Magyar Dinnye Szövetség elnöke lapunknak korábban azt mondta: minden szabályos a dinnyések összefogásával kapcsolatban. A vidékfejlesztési tárca csakúgy, mint tavaly, idén is kampányba kezdett a hazai dinnye fogyasztásáért. E folyamat keretei közt ültették asztalhoz a szakma képviselőit a kereskedőláncok vezetőivel, és abban egyeztek meg, hogy a magyar dinnye szezonjában csak hazai kerül a polcokra.
Új lehetőségek nyílnak
Feldman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára pénteken Szentlőrincen azt mondta: 2013 után új lehetőségek nyílnak Magyarország, ezen belül a magyar termelők számára is az Európai Unió közös agrárpolitikájának keretében, ezekkel élni kell. A következő többéves uniós költségvetési keretben Magyarországnak fontos a kohéziós és a Közös Agrárpolitika megőrzése, mert ezek olyan növekedést szolgáló eszközök, amelyek azonnali eredményeket hoznak. Győri Enikő, a Külügyminisztérium európai ügyekért felelős államtitkára korábbi közlése szerint mindenképpen szükség van a kohéziós politikára ahhoz, hogy növekedjen az Európai Unió versenyképessége.
Font Sándor a múlt héten tudatta, hogy a kormány már megtette a szükséges intézkedéseket a vidékfejlesztési források kifizetésének javítása érdekében. A Fidesz szakpolitikusa az Állami Számvevőszék azon jelentésére reagált, amely szerint nem használták fel az elvárható hatékonysággal az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) 2007–2011 között, a vidéki életminőség javítására, a vidéki gazdaság diverzifikálására, valamint a helyi közösségek megerősítésére rendelkezésre álló 270,2 milliárd forint forrását.