Észak-Korea újabb kikötőjét veszi bérbe Kína

Két éven belül Észak-Korea második kikötőjét veszi bérbe Kína; a megállapodás szentesítéséről a Global Times című angol nyelvű napilap számolt be szerdai számában.

2012. 09. 12. 12:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az északkelet-kínai Csilin (Jilin) tartomány vállalata, a Yanbian Haihua csoport szeptember elsején kötött szerződést egy vegyesvállalat létrehozásáról Phenjannal. A cég alaptőkéje 7,83 millió dollár, a Haihua részesedése 60,46 százalék, míg a fennmaradó hányad az észak-koreai fél tulajdona. A 30 éves bérlet a csungcsini (Chongjin) kikötő használatára vonatkozik. A kikötő bérelt részében egy év leforgása alatt 7 millió tonna áru fordulhat meg.

Dél-koreai lapértesülések szerint Kína további három kikötő bérletére készül szomszédjánál, mivel a Japán-tenger irányába nyitva jelentősen csökkentheti szállítási költségeit Kelet felé. A lépéssel egyben az észak-koreai gazdaság is új bevételi forráshoz jut – állapítja meg a Global Times szakértője. Jang Mian (Yang Mian) szerint a szóban forgó kikötő jelentőségét az adja, hogy a két ország közötti gazdasági együttműködés legfontosabb közös projektje, a Nadzsinszonbong (Rajin-Sonbong) különleges gazdasági övezet közelében található.

A szakember úgy véli, a kikötő bérbeadásával Phenjan újabb jelét adta annak, hogy szeretné elmélyíteni üzleti kapcsolatait Kínával. Ugyanakkor ez messze nem jelenti azt, hogy Észak-Korea máris reformokba kezdett volna – tette hozzá azzal, hogy Phenjan csak óvatosan fog lépni, mert tart attól, hogy a változás a társadalmi stabilitást veszélyeztetheti.

Jang is megerősítette, hogy a sztálinista országban lassú változások tapasztalhatók. A nyitás jele, hogy nemrégiben Kínában járt Csang Szung Taek, Kim Dzsong Un észak-koreai vezető nagybátyja, akit hazájában befolyásos, reformpárti politikusnak tartanak. Akkor három, kínai közreműködéssel építendő észak-koreai gazdasági övezet létrehozásában állapodtak meg. Hetekkel később egy kínai bányaipari cég vezetője a világhálón adott hangot elkeseredésének, amiért Észak-Koreában „becsapták”, s a több tízmillió eurós vállalkozást lehetetlen helyzetbe hozták. Mint mondta: a szomszédos ország nem rendelkezik a külföldi beruházásokhoz szükséges alapfeltételekkel, jogi környezettel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.