Fejlesztésre kell költeni az uniós pénzeket

Mészáros György: A magyar tudás a járműgyártás, az információtechnológia és a vízgazdálkodás területén is versenyképes.

tt
2012. 09. 17. 3:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milyen állapotokat talált a Nemzeti Innovációs Hivatal (NIH) jogelődjénél, amikor átvette az intézetet?

– Új struktúrára és szakembergárdára volt szükség a tavaly január elsején hatályba lépett kormányrendelet végrehajtásához, amely a NIH létrejöttét alapozta meg. A legfőbb gondot ugyanakkor nem az átszervezés, hanem az előző kormány által hátrahagyott fizetési kötelezettségek jelentették. A tavaly felállt új csapat tagjai nemzetközi tapasztalattal és magas szintű nyelvismerettel rendelkező fizikusok, biológusok, közgazdászok vagy épp mérnökök. Nagy lendülettel és motiváltan álltunk neki a kutatás-fejlesztés (K+F) és az innováció új stratégiájának kialakításához, amelynek eredményei most kezdenek látszani.

Ugyan több pénzből gazdálkodhatnak, mint korábban, de ez még mindig nagyon kevés uniós összehasonlításban. Mitől várható pozitív változás?

– Az elődintézményekhez képest az új államigazgatási rendszer különválasztja a stratégiaalkotást és a pályázatkezelést. Az innovációs hivatal, mint a Nemzetgazdasági Minisztérium háttérintézménye, közreműködik a tudomány-, technológia- és innovációpolitika kidolgozásában és annak megvalósításában. A stratégia mentén ugyanakkor a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség írja ki a pályázatokat. Ami pedig a rendelkezésünkre álló forrásokat illeti: a legfrissebb előzetes adatok szerint a magyar GDP 1,19 százalékát fordítjuk K+F-re, szemben az unió 1,9 százalékos átlagával. Az innovatív cégek azonban nemcsak a hazai támogatásokból, hanem az unió programjai keretében pályázható összegekből és az úgynevezett kockázati magántőkéből is számíthatnak forrásokra.

Mely ágazatokban van igény a magyar tudásra világszinten?

– Egy magyarországi járműgyár autóját ugyan Japánban álmodják meg a tervezők, de a prototípus már a japán és magyar mérnökök együttműködésével készül el, a gyártással kapcsolatos fejlesztések jelentős hányadát pedig már idehaza csinálják. Ugyanez igaz a gyógyszeriparra, az IT-szektorra és más iparágakra is. Vagyis ahol rendelkezésre áll a megfelelő szakmai tudás, ott a magyarok versenyképesek, és ezt a hazai beszállítók révén a kormány is támogatja.

A teljes interjút a Magyar Nemzet hétfői számában olvashatja

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.