Kereskedőházak magántőkével

Ésszerű kompromisszumok mentén meg lehet állapodni a valutaalappal és az unióval – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek adott interjújában Heim Péter.

TK
2012. 09. 10. 3:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A családi pótlék és a nyugdíjak csökkentése, a bankadó eltörlése és a pénzintézetek feltőkésítése is szerepel azon a listán, amelyet első nekifutásra kínált Magyarországnak a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió (EU) a legfrissebb értesülések szerint. Valós a szándék a nemzetközi szervezetek részéről a megállapodásra?
– Véleményem szerint nem lesz olyan „horrorforgatókönyv”, amelyik a szociális támogatások drasztikus csökkentését tartalmazza. Értelmes feltételek mentén és vállalható kompromisszumokkal azonban meg lehet egyezni az IMF-fel és az EU-val. Mindkét félnek tudnia kell, mi az érdeke. Így a kormány is tisztában van azokkal a peremfeltételekkel, amelyek még elfogadhatók a társadalom számára ahhoz, hogy olcsóbban lehessen finanszírozni az országot. Lehet a valutaalap nélkül élni, mert szó sincs csődhelyzetről, de a biztonsági hálóval jóval több magánbefektető pénze érkezne hazánkba külföldről. Továbbra is azon a véleményen vagyok, hogy egy 15 milliárd eurós keretre lenne szükség, és látok is szándékot a megállapodásra.

– A nemzetközi pénzpiacok nem kényszeríthetnek ki egy számunkra kedvezőtlen alkupozíciót?
– A jelenlegi nyugalom valószínűleg továbbra is változatlan marad a globális pénzpiacokon, ezért emiatt nem gyengülhet a tárgyalási pozíciónk. Véleményem szerint fel kell készülni arra, hogy egy komoly bankóprés-politika van kialakulóban a világban. Jó példa erre, hogy a minap jelentette be az Európai Központi Bank, hogy kötvényvásárlásba kezd segítendő a spanyol és olasz államadósság kezelését.

– A jövő évi költségvetésben ugyanakkor a Költségvetési Tanács is néhány száz milliárd forintos lyukat lát, ha a valutaalap továbbra is ragaszkodik az alacsony hiányhoz. Erre pedig valahol forrást kell találni.
– A nemzetgazdasági tárca által 2013-ra tervezett gazdasági növekedés valóban optimista, tehát a megállapodás egyik fő kérdése, hogy milyen szintű hiányt vár el tőlünk az IMF. Vélhetően a jövő évi költségvetésben az egyik sarokszámként meghatározott, a GDP 2,2 százalékát kitevő deficit túl alacsony lesz, én a GDP 2,7-2,8 százalékát sokkal inkább megvalósíthatónak tartom. Már ezzel a különbséggel is hozzávetőlegesen 150 milliárd forinttal kisebb lyuk lenne a büdzsében.

A teljes interjút a Magyar Nemzet hétfői számában olvashatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.