Magyarország fel tudja használni az uniós forrásokat

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség eddig 6000 milliárd forintnyi támogatást, a teljes keret több mint 73 százalékát ítélte oda.

TK
2012. 09. 07. 19:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csepreghy Nándor, az NFÜ szóvivője pénteken hangsúlyozta: eddig 6000 milliárd forintnyi támogatást, a teljes keret több mint 73 százalékát ítélték oda, és további 1000-1200 milliárd forintra jelenleg is várnak pályázatokat. Hozzáfűzte, hogy az elkövetkező egy évben mintegy 1000-1200 milliárd forint keretre várható új kiírás, mivel a teljes lehívás érdekében körülbelül 10 százalékkal túl kell vállalni a rendelkezésre álló keretet.

Az NFÜ honlapján elérhető, folyamatosan frissülő adatok szerint pénteken délutánig 2867 milliárd forintot meghaladó összegben történtek kifizetések. Az EU-költségvetési ciklus 2013. december 31-ig tart, és Csepreghy Nándor szerint eddig az időpontig a Magyarország rendelkezésére álló teljes összegre szerződést kötnek. Emlékeztetett arra, hogy a 2010-es kormányváltáskor csupán 5,5 milliárd forint volt a heti átlagos kifizetés, majd – miután az intézményrendszert a kifizetések felgyorsítása érdekében átalakították – 22 milliárd forintra emelkedett ez az összeg.

Az intézkedések hatásai máris érzékelhetőek

Csepreghy Nándor kifejtette: a júliusban Orbán Viktor miniszterelnök által bejelentett intézkedések – az önerőalap megteremtése és a szállítói előleg – hatásai máris érzékelhetőek. Elmondta, hogy az önerőalap az önkormányzatoknak és az állami intézményeknek egyaránt segít „beragadt” projektjeik felfuttatásában, míg a 30 százalékos szállítói előleg általánossá tétele a versenyszféra által elnyert támogatási projekteknél is segítséget jelent.

A szállítói előleg mint új intézkedés jelenleg már több mint 100 milliárd forint értékű projektet érint – mondta a szóvivő. Szólt arról is, hogy az NFÜ elnökének rendelkezése szerint a közreműködő szervezeteknek a bent álló számlaállomány harmadát még ebben a hónapban le kell dolgozni, ami csaknem 50 milliárd forint kifizetését jelenti.

Az Európai Bizottság által kifizetett eddigi forrásokat tekintve Magyarország a 27 tagállamból az 5. helyen állt 2012 második negyedévének végén, a visegrádi országok között pedig a második helyet foglalta el Lengyelország után – mondta el Csepreghy Nándor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.