Putyin: Ez nem kereskedelmi háború

Az orosz államfő szerint a Gazprom elleni vizsgálat az uniós országok súlyos gazdasági helyzetének, a kelet-európai államok támogatásának a következménye.

WL
2012. 09. 09. 8:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Nagyon jók, konstruktívak a kapcsolataink (Brüsszellel). Semmiféle »háborús cselekmény« nem folyik. Ez nem kereskedelmi háború” – közölte az orosz államfő az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés csúcsértekezletét lezáró sajtótájékoztatón. Hozzátette ugyanakkor, hogy a trösztellenes vizsgálat nem segít a kétoldalú viszonynak. Vlagyimir Putyin emlékeztetett arra, hogy tavaly szeptemberben az uniós ellenőrök a Gazprom és 20 európai partnercég 10 közép- és kelet-európai országban lévő irodáiban kutattak visszaéléseket bizonyító dokumentumok után.

Putyin nem enged

Az orosz államfő szerint az Európai Bizottság vizsgálata az uniós országok súlyos gazdasági helyzetének, a kelet-európai tagállamok támogatásának a következménye.

 

„Valaki láthatóan elhatározta, hogy nekünk kell magunkra vennünk a teher egy részét ebből a támogatásból. Az egyesült Európa meg akarja őrizni politikai befolyását, és még fizessünk is egy keveset érte. Ez azonban nem konstruktív megközelítés. Oroszország soha nem vett és a jövőben sem vesz magára plusz kötelezettségeket ezeknek az országoknak (a kelet-európai uniós tagállamoknak) a nem piaci szabályoknak megfelelően irányított gazdaságára vonatkozóan” – hangoztatta Vlagyimir Putyin.

Az orosz elnök hozzátette ugyanakkor, hogy a kérdést remélhetőleg veszteségek nélkül sikerül rendezni: „Nagyon számítok arra, hogy a gazdasági szereplők és az Európai Bizottság közötti jó szándékú üzleti párbeszéd során minkét fél veszteségek nélkül tud kikerülni ebből a helyzetből.”

„Súlyos teher az európai gazdaság vállán”

Az eurózóna válságának inkább politikai, mint gazdasági okai vannak – jelentette ki Putyin. „Maga a politikai rendszer, a szociális garanciák magas színvonala, az, hogy nem képes biztosítani a növekvő fogyasztást, mindez súlyos teher az európai gazdaság vállán” – vélekedett az orosz államfő. Elmondta, hogy intenzív vita folyt a kérdésről az üzleti csúcsértekezleten. Különböző, egymással ellentétes vélemények hangzottak el arról, hogyan alakulhat a helyzet az euróövezetben. Hozzátette, hogy Oroszország hagyományosan az európai kontinensre orientált, amelytől nagymértékben függ, ezért őszintén kívánja az európai partnereknek a nehézségek felszámolását.

Putyin arra is kitért, hogy a csúcstalálkozón érezhető volt egyfajta szorongás a világgazdasági helyzet alakulása miatt. Mindazonáltal Ázsiában és a csendes-óceáni térségben inkább pozitív folyamatok figyelhetőek meg: „míg az eurózónában nincs fejlődés, sőt visszaesés tapasztalható, itt jelentős a növekedés” – mondta.

A zárónyilatkozatban is megemlítik

Az APEC-csúcsértekezleten elfogadott zárónyilatkozatban a térség legnagyobb gazdasági szervezetének tagjai üdvözölték az európai vezetők elkötelezettségét, hogy mindent elkövetnek az euróövezet egységének és stabilitásának megőrzése érdekében. Megjegyzik, hogy az európai események kedvezőtlenül hatnak Ázsia és a csendes-óceáni térség gazdasági növekedésére. „A pénzpiacok továbbra is instabilak, miközben az állami szektor hiánya és az államadósság magas szintje néhány fejlett gazdaságú országban jelentős mértékben gátolja a gazdaság helyreállítását.”

Az APEC-tagok vezetői kifejezték szilárd elhatározásukat, hogy együttműködnek a pénzügyi stabilitás megerősödése és a bizalom helyreállítása érdekében. Elkötelezték magukat amellett is, hogy 2015-ig feloldják a térségben a befektetések előtt álló akadályokat, és nem vezetnek be újabb importkorlátozásokat sem.

A távol-keleti orosz nagyvároshoz, Vlagyivosztokhoz tartozó Russzkij-szigeten egy hétig tartott az úgynevezett csúcshét (Leader's week), amely az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés szervezetéhez tartozó országok és gazdaságok állam- és kormányfőinek találkozójával ért véget.

Az APEC (angolul: Asia Pacific Economic Cooperation) szervezetét 1989-ben az ausztrál fővárosban, Canberrában hozták létre. Célja a kereskedelem és a befektetések liberalizációja, a regionális gazdasági integráció. Az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködésnek ma 21 tagja és nem tagállama van, mivel Tajvan is a tagjai között szerepel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.