Sokat profitálhat Pécs a kínai együttműködésből

Közös technológiai transzferközpontot hoz létre Pécs és Sanghaj városa, így hosszú távon erre épülő iparágak települhetnek Pécsre, új munkahelyeket létrehozva.

BL
2012. 12. 05. 11:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megegyezés értelmében a technológiatranszfer lebonyolítására a Pécsi Tudományegyetem, Pécs önkormányzata és a Shanghai Technology Transfer Exchanges egy kínai–magyar nonprofit szervezetet állít fel Pécsett, Pécs-Sanghaj Technológiai Transzfer Központ néven. A központ célja a magyar–kínai csúcstechnológia területét illető együttműködés és kommunikáció segítése, áll a szerződésben. Az intézet működési költségeit a magyar fél finanszírozza, a kínai fél technológiát és know-how-t nyújt. A központ működése kezdeti szakaszában mindenekelőtt a tiszta energia területére összpontosít majd, ezt követően várhatóan kiterjeszti tevékenységi körét a biotechnológia, illetve élettudományok területére is.

Pécs még nem kötött ilyen megállapodást

Páva Zsolt polgármester az aláírást követően emlékeztetett arra, hogy Pécs eddig nem kötött a mostanihoz hasonló szerződést, az együttműködés mindkét partner számára komoly előnyöket hozhat. A technológiatranszferben való aktív részvétel azt is jelenti, hogy hosszú távon arra épülő iparágak települhetnek a baranyai megyeszékhelyre, új munkahelyeket létrehozva – mondta a polgármester. A központ létrehozását a pécsi önkormányzat is segíti majd, és a Ven Csia-pao kínai miniszterelnök tavaly nyári látogatásán megígért egymilliárd eurós projektfinanszírozási hitelkeret egy részét is felhasználnák majd hozzá.

A szerződés az eddigi, Pécs és Sanghaj Csiating kerülete közti, ad hoc jelleggel működő együttműködést is erősítheti. Pécs városa érdekelt a további kínai partnerségben, Páva Zsolt erre példaként a modern energetika, az orvosi technológia és a kínai urbanizáció kihívásainak területeit említette.

Bódis József, a Pécsi Tudományegyetem rektora elmondta: a központ felállítását illető tárgyalások igen gyorsan, a kínai fél megkeresése után mindössze két hónap alatt lezajlottak. A megállapodás egy keretszerződés, így a központot illetően pontos összegekről egyelőre nem lehet beszélni, konkrét számok az egyes projekteknél lesznek – közölte a rektor. Bódis József emlékeztetett: a Pécsi Egyetemnek a Sanghaji Technológiai Intézettel, ezen túl a nancsingi és a tansani egyetemmel is van hallgatói és oktatói cserekapcsolata.

Verseny a keletért

A jövő év első felében Moszkvában, Pekingben és a szaúdi fővárosban, Rijádban nyílik magyar kereskedőház – mondta Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára november végén. A Magyar Nemzet írta meg elsőként, hogy Pekingben létrehoztak egy titkárságot, amely Kína és a közép-európai országok közötti együttműködés gyakorlati teendőit látja el, továbbá hogy Orbán Viktor miniszterelnök is Kínába látogathat még idén, hogy megnézze, miként valósulnak meg a kormány elképzelései a gyakorlatban.

A kormány felismerte, hogy a nyugati országok versengenek a keleti szövetségkötési lehetőségekért, így Magyarország is benevezett ebbe a versenybe, és komoly erőfeszítéseket tesz a sikerért – mondta Szijjártó Péter a magyar–azeri tárgyalások kapcsán. Más alkalommal elmondta: keresik azokat a projekteket, amelyek a kínaiak által létrehozott alapokból finanszírozhatók. Nemcsak nemzeti, hanem regionális hatású tervekről is szó van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.