A multikat segíti az unió

A nyugati nagy cégek érdekeit szolgálja az unió, amikor a multik által gyártott technológiát helyezné előtérbe a magyarországi beruházásoknál.

WA
2013. 01. 22. 3:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gazdaságfejlesztésre szánt uniós pénzek felhasználásában Brüsszel és hazánk érdekei szembekerülhetnek egymással, annak ellenére, hogy mindkét félnek alapvető érdeke a magyar gazdaság lehető leggyorsabb ütemű gyarapodása – mondta a Magyar Nemzetnek a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Parragh László szerint az EU vezető országainak célja olyan fejlesztések uniós támogatása, amelyek során a multik által gyártott technológiát lehet értékesíteni.

Amennyiben ilyen célokra fordítjuk a kapott uniós forrásokat, akkor a beruházásokon keletkező hasznot kiviszik az országból, pedig annak itthon kellene maradnia. Például amikor az energiafüggőség oldása érdekében a szélerőművek létesítését támogatjuk, akkor külföldi technológiát vásárolunk, ami szintén a profit kiáramlását segíti elő. De az épületenergetikai korszerűsítésnél felhasznált hőszigetelő anyagok döntő része is külföldi eredetű, amivel ugyanez a probléma. Arra lenne szükség a jövőben, hogy hasonló termékeket tudjunk gyártani mi is. Vagyis alaposan át kell gondolni, mire is fordítjuk a gazdaságfejlesztésre fordított összegeket.

Parragh László kiemelte, fontosnak tartaná az egymással összefogó hazai cégeket tömörítő klaszterek fejlesztését is. Vannak olyan iparágak – autógyártás, elektronika, vegyipar – ahol ez önerőből megvalósul, ám azokon a területeken, ahol amúgy is hagyományai vannak a magyar gazdaságnak, akár pályázatokkal is lehetne erősíteni az együttműködést. Így az élelmiszeripar és mezőgazdaság együttműködése során uniós pénzek segíthetnék a beszállítói láncok kiépülését. De a turizmus is olyan terület, ahol a szolgáltatások és tudás korszerűsítésére fordított pénz bőven megtérül.

Parragh László vasárnap elmondta, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara egyetért azzal a kormányzati törekvéssel, hogy a 2014–2020-as fejlesztési időszakban az európai uniós források jelentős részét a gazdaságba kell forgatni. Cséfalvay Zoltán a Hír Tv Péntek8 című műsorában kijelentette, 2014 és 2020 között az uniós források 60 százalékát gazdaságfejlesztésre kell fordítani, főként a kis- és középvállalkozásokra, a húzóágazatokra és az innovációra helyezve a hangsúlyt.

Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke január elején az uniós pénzek felhasználása kapcsán közölte: az ÁSZ ellenőrzéseinek általános tapasztalata, hogy az európai uniós források lekötésének hatékonysága alapvetően sikeres, szembetűnő ugyanakkor a koncentrált stratégiai tervezés hiánya, valamint a források kifizetésének elhúzódása. A jelentések rámutattak, hogy a támogatási rendszer széttagolt, a pénzek felhasználása pedig nem hatékony.

Részletek a Magyar Nemzet keddi számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.