Hegmanné Nemes Sára a fejlesztési minisztérium vagyonpolitikáért felelős államtitkára a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón kiemelte: az állam a több mint 42 milliárd forintból 2018-ig főként a bánya rekultivációját és az ott dolgozók átképzését támogatja majd. Hozzáfűzte, hogy a Vértesi Erőmű nem zár be: 2014 után, amikor már a márkushegyi bánya nem szállít szenet az erőműnek, hanem biomassza-erőművé alakul át, akkor legalább annyi embert foglalkoztat majd, mint jelenleg.
Nem ellentétes az uniós előírással
A brüsszeli testület megítélése szerint az állami támogatás nem ellentétes az unió versenyjogi előírásaival, mert a termelés támogatása idővel csökken, a magyar hatóságok pedig kötelezettséget vállaltak, hogy a bánya bezárásának társadalmi és környezeti következményeit mérsékelni fogják. „Ezek az intézkedések megkönnyítik majd azt a folyamatot, amely a bánya 2014 végéig történő, elkerülhetetlen bezárásához vezet, segítséget nyújt azoknak, akiknek szenvedést okoz ez a fájdalmas átalakulás, valamint mérséklik a szénbányászatnak a környezetre gyakorolt hatását” – idézi az Európai Bizottság közleménye Joaquín Almuniát, a testület versenypolitikáért felelős tagját.
A közlemény emlékeztet, hogy az Európai Unió Tanácsának 2010-es döntése 2018 végéig engedi meg a tagállamoknak, hogy a versenyképtelennek ítélt szénbányák bezárásához bizonyos feltételek teljesülése esetén közpénzből járuljanak hozzá. A bizottság azt is ismerteti, hogy a márkushegyi bányát a Vértesi Erőmű üzemelteti, az ott kitermelt szenet pedig fűtési és áramtermelési célokra használják. A bizottság közleménye egyértelműen kijelenti, hogy a márkushegyi bányában a szénbányászat 2014 végén befejeződik.
Mérséklik a környezetre gyakorolt hatást
A bizottság arra is kitér, hogy a Magyarország által számára megküldött bányabezárási terv szerint – a tanács által meghatározott feltételeknek megfelelően – az állam idővel fokozatosan csökkentené a termelési költségek fedezésére nyújtott állami támogatást, valamint olyan intézkedéseket tartalmaz, amelyek mérséklik a bányászat környezetre gyakorolt hatásait. Emellett pedig Magyarország arra is kötelezettséget vállalt, hogy segít az állásaikat elveszítő bányászoknak, hogy el tudjanak helyezkedni a bányászati szektoron kívül.