Megnyugtatóan tudják rendezni a márkushegyi bánya sorsát

A kormány megnyugtatóan tudja rendezni 2018-ig a Vértesi Erőmű által üzemeltetett márkushegyi bánya rekultivációját és az ott dolgozó több mint 800 ember sorsát.

PR
2013. 01. 24. 10:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hegmanné Nemes Sára a fejlesztési minisztérium vagyonpolitikáért felelős államtitkára a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón kiemelte: az állam a több mint 42 milliárd forintból 2018-ig főként a bánya rekultivációját és az ott dolgozók átképzését támogatja majd. Hozzáfűzte, hogy a Vértesi Erőmű nem zár be: 2014 után, amikor már a márkushegyi bánya nem szállít szenet az erőműnek, hanem biomassza-erőművé alakul át, akkor legalább annyi embert  foglalkoztat majd, mint jelenleg.

Nem ellentétes az uniós előírással

A brüsszeli testület megítélése szerint az állami támogatás nem ellentétes az unió versenyjogi előírásaival, mert a termelés támogatása idővel csökken, a magyar hatóságok pedig kötelezettséget vállaltak, hogy a bánya bezárásának társadalmi és környezeti következményeit mérsékelni fogják. „Ezek az intézkedések megkönnyítik majd azt a folyamatot, amely a bánya 2014 végéig történő, elkerülhetetlen bezárásához vezet, segítséget nyújt azoknak, akiknek szenvedést okoz ez a fájdalmas átalakulás, valamint mérséklik a szénbányászatnak a környezetre gyakorolt hatását” – idézi az Európai Bizottság közleménye Joaquín Almuniát, a testület versenypolitikáért felelős tagját.

A közlemény emlékeztet, hogy az Európai Unió Tanácsának 2010-es döntése 2018 végéig engedi meg a tagállamoknak, hogy a versenyképtelennek ítélt szénbányák bezárásához bizonyos feltételek teljesülése esetén közpénzből járuljanak hozzá. A bizottság azt is ismerteti, hogy a márkushegyi bányát a Vértesi Erőmű üzemelteti, az ott kitermelt szenet pedig fűtési és áramtermelési célokra használják. A bizottság közleménye egyértelműen kijelenti, hogy a márkushegyi bányában a szénbányászat 2014 végén befejeződik.

Mérséklik a környezetre gyakorolt hatást

A bizottság arra is kitér, hogy a Magyarország által számára megküldött bányabezárási terv szerint – a tanács által meghatározott feltételeknek megfelelően – az állam idővel fokozatosan csökkentené a termelési költségek fedezésére nyújtott állami támogatást, valamint olyan intézkedéseket tartalmaz, amelyek mérséklik a bányászat környezetre gyakorolt hatásait. Emellett pedig Magyarország arra is kötelezettséget vállalt, hogy segít az állásaikat elveszítő bányászoknak, hogy el tudjanak helyezkedni a bányászati szektoron kívül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.