Újabb stratégiai partnerek jöhetnek

A következő, stratégiai partnerségről szóló szerződést várhatóan január 11-én írja alá a kormány nevében Cséfalvay Zoltán.

KG
2013. 01. 07. 7:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tervek szerint szintén Cséfalvay Zoltán jegyzi majd a hamarosan aláírandó megállapodást a National Instruments Hungary Kft.-vel, Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár pedig a TATA megállapodását írja majd alá, míg Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Nokia Siemens Networks Kft.-vel kötendő szerződést szignálja szintén 2013 elején. A Miniszterelnökség szerint ezek mellett több más, jelentős magyarországi bázissal rendelkező nagyvállalattal folynak előrehaladott egyeztetések.

A kormány eddig tíz vállalattal írt alá megállapodást, harminc van még hátra – mondta Szijjártó Péter a Napi Gazdaságnak. A napilap úgy tudja, voltak olyan vállalkozások, amelyek visszautasították a lehetőséget. Erre a felvetésre az államtitkár úgy reagált, „a stratégiai megállapodások aláírása kölcsönösségen alapul”. A kiválasztott cégekkel idén nyárra fejeződhet be a szerződéskötés, az ütemezés kapcsán Szijjártó úgy fogalmazott, minden vállalat belső döntéshozatali mechanizmusa más és más, ezért a megállapodáshoz szükséges időtartam is eltér.

Stratégiai megállapodások sora

Kiemelt járműipari központtá nyilvánította a kormány a Szombathely–Szentgotthárd–Zalaegerszeg térségében megvalósult Nyugat-Pannon Járműipari és Mechatronikai Központot, ahol egymilliárd euró tőkebefektetést és 25 ezer új munkahely létrejöttét várják – közölte Hende Csaba honvédelmi miniszter vasárnap a kormányhatározat bejelentéséről szóló zalaegerszegi sajtótájékoztatón.

Magyarország gazdasági növekedési lehetőségei a még világszerte húzóágazatnak számító autóiparban vannak – mondta korábban Orbán Viktor miniszterelnök. Több autógyár is komoly beruházással hívta fel magára a figyelmet: a Mercedes-Benz mellett 2011. szeptemberben az Opel jelentett be egy nagyobb beruházást Szentgotthárdon.

2011 végén indult az Audi győri logisztikai parkjának építése. Az Audi győri üzemét is bővíti. Júliusban tették le az új üzem alapkövét. Az új gyáregység egyébként jelentős kapacitásbővítést hordoz magában: évente akár 125 ezer gépjármű is készülhet. A győri Audi-gyár bokrétaünnepségén Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter azt mondta: az Audi-bővítéssel eldőlt, hogy Magyarország, Győr és a magyar autógyártás a jövőhöz tartozik.

Stratégiai megállapodások

A kormány az első stratégiai megállapodást a Coca-Colával kötötte, ezt követően a Richter Gedeonnal állapodtak meg. Később következett a székesfehérvári Alcoa-Köfém, majd a Daimler, a Suzuki a Hankook Tire és a Stadler Rail Csoport.

December 10-én a General Electric Hungary Kft.-vel kötött stratégiai együttműködési megállapodást a kormány. Az aláírási ünnepségen Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter elmondta: a kormány prioritásnak tekinti az innovációt és a kutatás-fejlesztést, hogy így a magyarországi kis- és középvállalatok bekerüljenek a globális innovációs hálóba.

Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a magyar kormány és a Microsoft Magyarország Kft. Magyarország versenyképessége szempontjából rendkívül fontos az erős infokommunikációs és technológiai szektor – jelentette ki Szijjártó múlt szerdán a dokumentum aláírása után.

Orbán Viktor a Richterrel kötött megállapodás aláírási ünnepségén azt mondta, hogy a jövőben több nagy, a magyar gazdaságban speciális szerepet betöltő céggel kötnek hasonló, hosszú távú, stratégiai partnerségi megállapodást, amely egy újszerű gazdasági eszköz Magyarországon, innováció, „unortodoxia”.

Szijjártó még szeptember elején azt mondta, a közeljövőben mintegy negyven megállapodás megkötését tervezi a kormány, havonta négy-öt, legfeljebb hat megállapodást írhatnak alá. Azt szeretnék elérni, hogy ezek az alapvetően külföldi tulajdonú és exportra termelő cégek „még jobban, még biztosabban, még kiszámíthatóbban érezzék magukat Magyarországon”, illetve hogy az itt megtermelt nyereségük minél nagyobb részét újra itt fektessék be – mondta. Az államtitkár azt is közölte, hogy egyebek mellett a Knorr-Bremsével, a ThyssenKrupp-pal, a Bombardier-vel, a Nokia Siemensszel és az Opellel is megállapodás megkötéséről tárgyalnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.