Komoly vitákat generált a Magyar Nemzet múlt heti cikke, amely szerint a kormány arra készül, hogy gáztárolók államosítása után a nyomás fenntartását szolgáló, rendkívül olcsó párnagáz egy részét is hozzáférhetővé tenné a fogyasztók számára. Többen is felelőtlenségnek nevezték ezt a tervet, mondván, a technológiai okokból tárolt szénhidrogén kitermelése tönkreteszi a tárolókat, holott maga az E.ON is jelentős mennyiségű párnagázt vett ki az elmúlt években a magyarországi gáztárolókból.
A német hátterű társaság legutóbb 2011-ben érte el, hogy az egyébként a föld alatti létesítmények optimális teljesítményét fenntartani hivatott szénhidrogén-mennyiség egy részét kereskedelmi készletté minősítsék át. Így a hajdúszoboszlói tárolóból 200 millió köbméter rendkívül kedvező árú, értékesíthető földgázvagyonhoz jutott az E.ON, melynek kevesebb mint a felét 2012-ben piaci ár mellett értékesítette is. Igaz, a lap információi szerint a bányászati hivatal ezt tavalyelőtt decemberben csak azután engedélyezte a cégnek, hogy 2010 eleje óta folyamatosan vizsgálták, milyen következményekkel jár majd a párnagáz kisajtolása.
Ismert: Orbán Viktor miniszterelnök és Johannes Teyssen, az E.ON elnök-vezérigazgatója novemberben szándéknyilatkozatot írt alá az Országházban az E.ON csoport magyarországi földgázipari érdekeltségeinek az MVM-re való átruházásáról – közölte a miniszterelnök sajtófőnöke. Ez a tranzakció illeszkedik a kormányzat rezsicsökkentő lépéseihez.
További részletek a Magyar Nemzet keddi számában.