A közlemény ismerteti, hogy a tavaly megtermelt torma jelentős részét nem tudták értékesíteni. A felhalmozódott árut jelenleg is hűtőházakban tárolják, miközben mintegy háromezer tonna a földeken maradt. Az államtitkár a megbeszélésen hangsúlyozta: az a cél, hogy a tormatermelők és a tormafelvásárlók közösen találjanak megoldást a gondokra, továbbá hogy a helyzetet kezelő stratégia szülessen az idei évre.
A tárca kész egy olyan rendelet előkészítésére – jelezte Budai Gyula a közlemény szerint –, amely a tormafelvásárlás szempontjait rögzíti. Az államtitkár kijelentette, a szaktárca partner a belső piacok megerősítésében, ezért hamarosan a nagy üzletláncok képviselőivel is tárgyalóasztalhoz ül az ügyben. A VM segítséget tud nyújtani a külső piacokon is – így például Oroszországban és Azerbajdzsánban – jelentősebb mennyiségű értékesítés megszervezésében.
Budai Gyula szorgalmazta a tormapiac szereplőivel a további rendszeres egyeztetéseket. Legfontosabb szempontnak nevezte a magyar piac védelmét.
A hajdúsági növény hungarikumnak számít. Magyarországon mintegy kétezer család él tormatermelésből, és további mintegy tízezer embernek ad munkát a fűszernövény gondozása, feldolgozása – tartalmazza a közlemény.
Az egyik legnagyobb felvásárló cég, a Hungaro Torma Kft. ügyvezetője, Reviczky Éva az egyeztetést követően az MTI kérdésére ismertette: 2012-ben becsléseik szerint mintegy 16 ezer tonna torma termett Magyarországon. A torma vetésterülete évente 2500–2800 hektár, az átlagtermés 8-10 tonna hektáranként.