Maflást kaptak az olaszok, oda az „A”-kategória

Megvonta Olaszországtól az elsőrendű „A” kategóriás államadós-besorolást pénteken a Fitch Ratings.

NT
2013. 03. 08. 19:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetközi hitelminősítő péntek este Londonban bejelentette, hogy az eddigi „A mínusz”-ról egy fokkal „BBB plusz”-ra rontotta a hosszú futamú olasz hazai és külső törlesztéskockázati besorolást, és az új osztályzaton is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben. A „BBB” osztályzati sáv továbbra is befektetési ajánlású kategória, de az „A” besorolási szintnél nagyobb adóskockázatra figyelmezteti a befektetőket.

A Fitch a leminősítéshez fűzött elemzésben kiemelte, hogy a február végi olasz parlamenti választások eredményeként valószínűtlen egy stabil kormány megalakítása a következő hetekben. A hitelminősítő szerint a megnövekedett politikai bizonytalanság és a további szerkezeti reformoknak nem kedvező háttér újabb sokkhatással ér fel az egyébként is mély recesszióban lévő olasz gazdaságban. A Fitch Ratings kiemelte azt is, hogy a tavalyi negyedik negyedévi adatok tanúsága szerint az olasz gazdaság recessziója egyike a legmélyebbeknek Európában. A hitelminősítő közölte, hogy az idei év egészében az olasz bruttó hazai termék (GDP) 1,3 százalékos visszaesését várja a tavalyi 2,4 százalékos GDP-mínusz után.

A hitelminősítő szerint a 2013-ra várt újabb recessziót jórészt a tavalyi visszaesés áthúzódó hatásai okozzák. A prognózis szerint a mély recesszió és az államháztartási hiányra ebből eredő hátrányos hatások miatt a bruttó olasz államadósság-ráta az idén várhatóan a GDP-érték 130 százalékához közeli szinten tetőzik. A cég felidézte, hogy tavaly még 125 százalékra becsülte az olasz államadósság-ráta várható legmagasabb szintjét. A Fitch Ratings jelenlegi olasz adósbesorolása is azt a feltételezést tükrözi, hogy Olaszország változatlanul hozzáfér a tőkepiachoz, szükség esetén pedig EU-segítséget kérne, és az unió meg is adná ezt a segítséget, elkerülendő a szuverén likviditási feszültségek kialakulását.

Más nagy londoni házak elemzői szerint Olaszországnak jó eséllyel szüksége is lesz az uniós beavatkozásra. Az egyik legnagyobb londoni gazdaságelemző csoport, a Capital Economics szakértői az olasz parlamenti választásokról összeállított minapi értékelésükben azt jósolták, hogy az erősödő piaci nyomás előbb-utóbb várhatóan külső segítségkérésre kényszeríti Olaszországot, tekintettel arra, hogy akár többhavi patthelyzet is következhet. A ház szerint e patthelyzet legvalószínűbb kimenetele „egy megválasztott vagy meg nem választott” ügyvezető kormány megalakítása lesz, szűkre szabott feladatkörrel, és még az idén újabb parlamenti választásokat írnak ki, várhatóan nem sokkal az után, hogy a következő olasz államfő májusban hivatalba lép.

A Capital Economics szerint ugyanakkor valószínűtlen, hogy az olasz gazdaság állapota a köztes időszakban javulna, sőt további költségvetési elcsúszás várható, és fennáll a populista gazdaságpolitikai intézkedések lehetősége is. Ebben a helyzetben a cég londoni elemzői az olasz állampapírhozamok további emelkedését jósolták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.