Magyar érdekek a lánggyűrű közepén

A politikusok felelőssége abban áll, hogy olyan kormányzati megállapodásokat hozzanak létre, amelyek ösztönzik a befektetőket a beruházásokra.

MD
2013. 03. 09. 3:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar kormányfő által sokat hangoztatott keleti nyitás politikájának eredménye ez a mostani jordániai út?
– Orbán Viktor minden egyes arab országba tett látogatása jelzés, hogy a keleti nyitást komolyan gondolja a magyar kormány; ez a nyitás már 1998 és 2002 között elkezdődött, mely 2010 után még jobban tapasztalható. Jordánia egy lángoló gyűrűbe fogott békés ország, amely rendkívül fontos szereplő a Közel-Keleten és a térségben. Jordánia mindig a megoldás része. Ha a térséget úgy fogjuk fel, mint egy élő testet, akkor láthatjuk, megsérülhet valakinek a keze vagy lába, akár maradandó károsodás is érheti, de meggyógyul. A gerincének azonban nem szabad megroppannia. Jordánia ez a gerinc a térségben, mely ha megsérül, akkor az egész térség nagy bajba kerül. Orbán Viktor magyar miniszterelnök és II. Abdullah jordán király nagyon hasonló személyiségek, s mindketten egyértelműen kifejezték a szándékukat, hogy megerősítsék kapcsolataikat. Magyarország Jordánián keresztül tud kapukat nyitni a Közel-Keleten, Jordánia pedig Magyarország segítségével Európában.

Most milyenek a kapcsolatok gazdasági szempontból?
– A diplomáciai kapcsolataink 1964-ben kezdődtek, negyven éven át nagyjából hatmillió dollár volt a kereskedelmi forgalom országaink között évente, amely elhanyagolható. Ma 40-50 millió dollár a kereskedelmi mérleg, amellyel egyik fél sincs megelégedve, és bízom abban, hogy a mostani látogatás nagy lendületet ad a kétoldalú kapcsolatoknak és megnöveli a két ország kereskedelmi forgalmát akár a háromszorosára is két-három éven belül. A politikusok felelőssége abban áll, hogy megvilágítsák az utat a kereskedők és a befektetők számára, és olyan megállapodásokat hozzanak létre, amelyek ösztönzik a befektetőket a beruházásokra. A miniszterelnök üzenete az, hogy jöjjenek Magyarországra a befektetők, mert Magyarország jó területe a befektetéseknek. Orbán Viktor minden tárgyalása üzenetértékű, hogy Magyarország akarja és komolyan gondolja ezt a kapcsolatot Jordániával, valamint az arab országokkal.

A lángoló gyűrű által körbevett Jordánia azért megfizeti az árát annak, hogy a béke szigete lehet. Az arab tavasz oda is elért, nemrég az uralkodó leváltotta az egész kormányt. Mennyire törékeny a politikai helyzet Jordániában?
– Ha külpolitikáról beszélünk, Jordániának nincsenek ellenségei, mindenkivel jó kapcsolatot ápol. Az egész nemzetközi közösség azért tiszteli Jordániát és II. Abdullah királyt, mert ő mindig azt mondja, amire gondol és az elmúlt évek ezt bizonyítják is. Őfelsége nagyon törekszik a békére és a stabilizációra a Közel-Keleten, végső eredményként egy globális béke megteremtését tartja, hogy az arab–izraeli konfliktusnak véget vessen egy önálló palesztin állam létrejöttével, és szavatolja a biztonságot mindenkinek a térségben. Jordánia egy nagyon stabil ország. 1921, az ország alapítása óta egyetlen politikai másként gondolkodót sem ítéltek halálra, ez pedig nagyon fontos, hiszen a társadalom is tudja, bízhat a vezetésben. Amikor a tüntetésekről beszélünk, akkor ne feledjük el, vannak ugyan néhányan, akik kimennek az utcára, de a lakosság túlnyomó része nagyon szereti a királyt. Ő a közös nevező Jordániában, ő adja a stabilitást. Mikor tüntetések vannak, a kormány vagy a korrupció ellen tiltakoznak, de nem a király ellen. Az arab tavasz által érintett más országokban a vezetőket állították pellengérre a tüntetések során, s végül el is buktak ezek az elnökök. A jordániai tüntetések során nem volt agresszió, nem volt verekedés a hatóságok és a tiltakozók között. A király is hangsúlyozta, hallani akarja az emberek szavát, meghallgatja a panaszaikat. Jordániában többpártrendszer van, kormány és ellenzék működik. A nemrég lezajlott parlamenti választásokat a nemzetközi megfigyelők demokrácia szempontjából a legmagasabb szintűnek értékelték. A politikai vitákat a parlament kupolája alatt le lehet folytatni, nem pedig az utcákon.

A teljes interjút a Magyar Nemzet szombati számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.