Dübörögnek a közfoglalkoztatási programok

Folytatódnak a közfoglalkoztatási programok Zala megyében, az év első négy hónapjában több mint 3600 álláskereső közfoglalkoztatása kezdődött el.

MD
2013. 05. 17. 17:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kistérségi Startmunka mintaprogramok 90 százaléka már márciusban elindult, áprilisban pedig további 12 program kezdődött el. A mintaprogramok keretében április végéig több mint 1300 álláskereső jutott kereseti lehetőséghez.

A hagyományos, hosszabb időtartamú közfoglalkoztatásba áprilisban 331 embert vontak be, 46 százalékukat a zalaegerszegi kirendeltség területén. Az év első négy hónapjában – döntő többségben 6 órás közfoglalkoztatás keretében – összesen 857 személy foglalkoztatása kezdődött el. A közfoglalkoztatottak nagy része település-tisztasági, közintézmény-karbantartási, felújítási, parkgondozási, temető-rendbetételi feladatokat lát el, de ha a munkaadó tudja biztosítani a feltételeket, adminisztratív munkakörökben, szociális gondozóként vagy egészségügyi betanított munkásként is el tudnak helyezkedni.

A hátrányos helyzetű álláskeresők elhelyezkedését szolgáló, személyre szabott, a helyi munkaerő-piaci lehetőségekhez igazodó TÁMOP programba áprilisban 207, az év első négy hónapjában pedig több mint 400 embert vontak be. A programba kerülők 34 százaléka tartós munkanélküli, 22 százaléka pályakezdő, 25 év alatti álláskereső, 18 százaléka pedig 50 év feletti.

A projekt keretében áprilisban hat tanfolyamot indítottak; az álláskeresők gyógyszertári asszisztens, földmunka-rakodó és szállítógép-kezelő, kisteljesítményű kazánfűtő, CNC forgácsoló, szociális gondozó és ápoló, vendéglátó eladó képzések közül választhattak.

A 25 év alatti pályakezdők munkaerő-piaci helyzetének javítására március elsejétől újraindult a pályakezdőket támogató központi program. Zala megyében erre a célra közel 54 millió forint keretösszeg fordítható. Áprilisban 39 fiatal támogatása kezdődött el.

Márciusban az álláskeresők vállalkozóvá válását elősegítő támogatás igénybevételére tett közzé pályázati felhívást a munkaügyi központ. Az álláskeresők vagy rehabilitációs ellátásban részesülők 3 millió forintig terjedő tőkejuttatásra pályázhattak, de benyújthatták kérelmüket a havi kötelező legkisebb munkabér összegére is, amelyet maximum fél éven át folyósítanak számukra. A támogatásokra a megyei keret összesen 65 millió forint.

Tőkejuttatásra áprilisig 27 pályázat érkezett a munkaügyi központhoz, 75 millió forint értékben. A hónap végéig három pályázatot bíráltak el, a megítélt támogatási összeg 9 millió forint. A támogatásban részesült három mezőgazdasági őstermelő méhészettel, illetve zöldség- és gyümölcstermesztéssel foglalkozik. A maximum hat hónap időtartamra nyújtható, havonta a kötelező legkisebb munkabér összegéig terjedő támogatásban 16 ember részesült.

Több mint 520 munkanélküli közfoglalkoztatására kötöttek szerződést a Gyöngyösi járásból a települési és kisebbségi önkormányzatok a Heves Megyei Kormányhivatallal a Start kistérségi közmunkaprogram keretében – tájékoztatta a kormányhivatal médiareferense május 14-én az MTI-t. Nógrád megyében a munkaerő-közvetítés 89 százaléka sikeres volt az első negyedévben, százból 95 munkanélküli támogatással került vissza hosszabb-rövidebb ideig a munkaerőpiacra; az elhelyezkedést 2013-ban közel 7 milliárd forintos támogatás segíti – közölte a Nógrád Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjának igazgatója ugyanaznap.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.