A GDP 45 százaléka ezekből jön össze

A tudástőke gazdasági szerepét hangsúlyozta Cséfalvay Zoltán, az NGM államtitkára.

KG
2013. 10. 10. 18:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elmondta: a magyar exporton belül 17 százalékot tesznek ki a magas hozzáadott értéket képviselő termékek, az ország a high-tech kivitelt tekintve a világ első tíz országa között van, a kreatív termékek exportjában pedig a hetedik helyen szerepel.

A szellemitulajdon-intenzív iparágak hozzájárulása a GDP-hez Magyarországon 45 százalék, szemben az európai uniós 39 százalékos átlaggal, ezzel a teljesítménnyel Magyarország a harmadik helyen áll Írország és Németország után – ismertette az államtitkár.

Cséfalvay Zoltán elmondta, hogy Magyarország tavaly a magyar GDP 1,3 százalékát fordította kutatás-fejlesztésre, ez az arány 2010 óta folyamatosan növekszik, és az múlt két évtizedben a legmagasabb hányad volt.

A tudástőke jelentőségét mutatja az is, hogy Magyarországon a kockázatitőke-befektetések egyre növekednek, Budapest a start-up cégek központjává kezd válni – mondta az államtitkár. Hozzátette, hogy a start-up világban tevékenykedő szakemberekből álló Budapest HUB munkacsoport célja, hogy az évtized végére, tíz éven belül Budapest Kelet-Közép-Európában start-up központ legyen, amire jó esély van.

Az államtitkár régiós jelenségnek tekinti a munkaerő-piaci mozgást, Magyarország esetében már kétirányú folyamat tapasztalható, az elvándorlás mellett jelen van a visszaáramlás is. Német adatok alapján elmondta: 2012-ben 54 ezer magyar munkavállaló ment Németországba, és 28 ezer tért vissza Magyarországra.

Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a kormány a tudástőke megtartását, visszatérését segítő különböző intézkedéseket vezetett be, például elindította a Lendület Programot, az Ifjúsági Garancia Programot, illetve a Vállalkozz Itthon Programot. A munkahelyvédelmi akciótervben 760 ezer kedvezményezett szerepel – tette hozzá.

A 2014–2020-as európai uniós fejlesztési időszakban Magyarország kutatás-fejlesztés-innovációra 709 milliárd forintot fordít uniós forrásokból – mondta Cséfalvay Zoltán. Kiemelte, hogy 2014 január elsejétől a szakmai stratégiai tervezés, irányítás, végrehajtás egy kézben lesz, a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) irányító hatósága, illetve a hazai forrás, az innovációs alap is a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz kerül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.