70 milliárd forinttal több jut erre

Harminc százalékkal több, összesen 70 milliárd euró jut innovációra a 2014–2020-as költségvetési időszakban.

KA
2013. 11. 26. 13:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cséfalvay Zoltán erről az Új lehetőségek a horizonton – Horizont 2020 program nemzeti nyitókonferenciáján beszélt, amelyet az NGM és a Nemzeti Innovációs Hivatal szervezett. Emlékeztetett: az Európai Parlament november 21-én fogadta el az unió hétéves költségvetését, amely a Horizont 2020 program büdzséjét is tisztázta. A növekedés azt jelzi, hogy a közösség az innovációban látja azt a kitörési pontot, amellyel a gazdasági válság után növekedési pályára állhatnak az uniós tagállamok.

Cséfalvay szerint a Horizont 2020 megpróbál választ adni arra az európai paradoxonra, miszerint Európa jó a kutatásban, délkelet-ázsiai versenytársaihoz képest a k+f gyakorlati megvalósításában és ipari hasznosításában mégis hátrányban van. A program ezért az eddiginél jobban támaszkodik a kutatási eredmények gyakorlati megvalósításra – tette hozzá.

A magyar szempontból fontos változások között kiemelte: a Horizont 2020 a kevésbé sikeresen pályázó országok és régiók segítését is célul tűzte ki. Az Európai Tanácsban a magyar elnökség vetette fel először 2011-ben, hogy az uniós szintű innovációs forrásoknak csak 5 százalékát érik el az újonnan csatlakozott kelet-közép-európai országok. Az akkori felvetés eredménye, hogy már önálló célkitűzésként 816 millió euróval megjelenik a részvétel kiszélesítésének támogatása.

Közlése szerint a budapesti székhelyű Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT). Úgy vélte, hogy a jelenleg Magyarországon zajló jelentős intézményi változások lehetővé teszik, hogy a 2014-2020 közötti időszak uniós és hazai forrásainak felhasználását a gazdaság szolgálatába lehessen állítani. A kormány számításai szerint a januártól induló hétéves ciklusban a kohéziós és strukturális alapokból az országba érkező 7 3 0 0 milliárd forint uniós forrás 10 százalékát közvetlenül kutatás-fejlesztésre fordítják.

Közölte: a parlament hétfői döntésének értelmében 2014. január elsejétől az NGM-hez kerül a kutatási, technológiai és innovációs alap, a hazai és az uniós k+f források felhasználásának összhangja érdekében. Megvannak a technikai és szervezeti feltételei annak, hogy Magyarország sikeresen vegyen részt az uniós szinten a forrásokért zajló kutatás-fejlesztési versenyben – összegezte. December 9-én a V4-ek innovációért felelős miniszterei Magyarországon tanácskoznak, ahol a Horizont 2020 programra való felkészülés központi téma lesz.

Wolfgang Burtscher, az Európai Bizottság Kutatási és Innovációs Főigazgatóságának főigazgató-helyettese hangsúlyozta: a Horizont 2020 program költségvetését megemelték, miközben az EU teljes költségvetése 4 százalékkal csökkent. Kulcsfontosságúnak nevezte azt is, hogy a keretprogram megvalósítása a korábbinál jóval egyszerűbb lesz, amiben a magyar elnökség 2011 első félévében a kidolgozás során jelentős részt vállalt. Jó eredménynek nevezte, hogy Magyarország a korábbi, a 2007–2013 közötti hetedik keretprogramban 1500 sikeres pályázattal összesen 270 millió eurós támogatást kapott kutatás-fejlesztésre.

Korányi László, a Nemzeti Innovációs Hivatal (NIH) megbízott elnöke arról beszélt, hogy a magyar pályázók sikerét a NIH konkrét programokkal segíti, az úgynevezett Nemzeti Kapcsolattartók (NCP-k) hálózatát üzemelteti. Ezt a célt szolgálja a nyitókonferencia is, illetve a Horizont 2020 programról számos információs napot tartanak országszerte – tette hozzá. Hangsúlyozta: a magyar kutatók részvétele a programban nincsen korlátozva, annyi pénzt nyerhetnek el, amennyi sikeres pályázatot benyújtanak.

A kormány a következő uniós költségvetési ciklusban mintegy 140 milliárd forintot szán uniós és hazai forrásból a magyarországi startup világ erősítését célzó programokra – mondta Cséfalvay Zoltán november 19-én a Fiatal Vállalkozók Hete rendezvényen, Budapesten. A Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára megerősítette: szeretnék, ha Budapest 2020-ra Közép-Kelet-Európa startup fővárosa lenne.

 

Budapest régiós startup fővárossá válásának nemrégiben meghirdetett programját ismertette Londonban és Cambridge-ben Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és gazdaságstratégiáért felelős államtitkára.



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.