Felvásárolják a rossz hiteleket a behajtócégek

Jövedelmező üzlet lehet a behajtócégeknek a bajba jutott devizaadósok hitelének felvásárlása.

Hajdú Péter
2014. 07. 30. 4:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erről az új jelenségről az egyik devizahiteleseket képviselő ügyvéd tájékoztatta lapunkat. Orgován István arra is felhívta a figyelmet, hogy a Kúria minapi döntése a devizahitelekkel kapcsolatban alapjaiban változtathatja meg a bírói gyakorlatot. A szakember szerint a végtörlesztőknek is érdemes pert indítaniuk, és így érvényesíteniük követelésüket. Ezzel azonban érdemes várni őszig, amikorra befejeződnek a bankok által az állam ellen indított eljárások, amelyekben bizonyítani szeretnék, hogy jogosak voltak az egyoldalú kamatemelések. Orgován szerint a bankoknak nehéz lesz alátámasztani az állításukat.

Behajtók kopogtatnak a bajba jutott devizaadósoknál, de nem azért, mert le akarnak foglalni valamilyen vagyontárgyat, hanem újabban üzletet ajánlanak. Arra kínálnak lehetőséget, hogy az adós kedvezményesen, akár fél áron is megszabadulhasson a tartozásától. Persze nem valamiféle szociális intézkedésről van szó, a behajtócég így is nyer az adásvételen. Az utóbbi időben egyre több ügyfelem keres meg azzal, hogy régóta nem fizetett devizahitele ügyében adósságbehajtó cég keresi meg őket – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Orgován István devizahiteleseket képviselő ügyvéd. – Az első ijedtség után kiderül, hogy nem behajtásról van szó. Éppen ellenkezőleg: üzletet ajánlanak nekik. Ennek lényege, hogy a már hosszabb ideje nem fizető ügyfél adósságát megvásárolja a cég a banktól, majd jutányos áron felajánlja a kölcsön megvásárlását az adósnak, aki ennek révén mentesül az adósságtól.

Az ügyvéd szerint erre akkor kerülhet sor, amikor a bank úgy ítéli meg, hogy a hosszabb ideje nem fizető ügyféltől már nincs esélye behajtani az adósságot, annak összege feleslegesen terheli a mérleget. Ezért úgy dönt, hogy a veszteség csökkentése érdekében nyomott áron átadja a tartozást az adósságbehajtó cégnek, amelyik rárakja a saját hasznát, és így értékesíti tovább az adósnak. Így akár az is előfordulhat, hogy egy tízmillió forintra felfutott adósságot ötmillióért, azaz fél áron visszavásárolhat az adós. Az azonnal fizetendő hatalmas összeg előteremtése ugyan nem egyszerű, de sokan megpróbálkoznak vele, mert így olcsón szabadulhatnak meg akár évtizedes tartozásuktól is.

További részletek a Magyar Nemzet szerdai számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.