Stratégiai fontosságúak a szakképző intézmények

Fejlesztésüket össze kell hangolni Magyarországon és a külhoni régiókban.

BA
2014. 12. 15. 18:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erről Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár beszélt a 2015 a külhoni magyar szakképzés éve program nyitókonferenciáján hétfőn a fővárosi Magyarság Házában.

A 180 külhoni magyar szakképző intézet és pedagógusszervezetek részvételével tartott rendezvényen az államtitkár emlékeztetett: 2012 óta tartanak tematikus éveket, s az óvodások, a kisiskolások és a felsősök éve után jövőre a szakképzés évét szervezik meg. Rámutatott: a környező országokban mindenhol kiemelt témája az oktatáspolitikának a szakképzés. Célként jelölte meg, hogy a társadalom és a politika figyelmét ráirányítsák erre a szakterületre.

Potápi Árpád János jelezte: a programra, amelyet a nemzetpolitikai államtitkárság koordinál, 500 millió forint áll rendelkezésre. Szavai szerint ez azt jelzi: a kormány kiemelten figyel a területre.

Az államtitkár a programmal összefüggésben kiemelte: fel kell hívni a figyelmet, hogy a szakképző intézmények stratégiai fontosságúak, meg kell alapozni a magyar nyelvű szakképzés fejlesztését a határon túli régiókban, és ezt a tevékenységet össze kell hangolni Magyarországon és a külhoni területeken.

Együttműködő félként említette a nemzetgazdasági, a külgazdasági és a földművelésügyi tárcákat, háttérintézményeiket, a pedagógus szervezeteket, a Máért tagszervezeteit. További lehetséges partnerként jelölte meg a piaci szereplőket, a Magyar Nemzeti Bankot, a Magyar Fejlesztési Bankot, illetve a különböző pénzintézeteket, kamarákat.

Kitért arra is, hogy Erdélyben a magyar nyelvű turizmus és vendéglátás, autószerelés-gépészet és közgazdasági képzésekben vesznek részt a legtöbben. Felvidéken a turizmus mellett az elektrotechnikai, a kereskedelem és gépészet a legnépszerűbb képzési formák. A Kárpát-medencében a legjellemzőbb szakok a műszaki, az építőipari, a fafeldolgozás, a kereskedelem-gazdaság, a mezőgazdaság-vidékfejlesztés, az idegenforgalom és vendéglátóipar, a szépségipari szolgáltatások és az egészségügy területéről kerülnek ki.

Az államtitkár szerint a gazdaság fejlesztése a legfontosabb feladat a következő uniós ciklusban, s a források 60 százalékát erre fogják fordítani. Meg kell teremteni a szakképző intézmények, piaci szereplők között a kapcsolatfelvételt – hangsúlyozta, és kitért arra, hogy a program keretében a  következő egy évben számos konferenciát, továbbképzést szerveznek, tananyagfejlesztést valósítanak meg.

Nagyon fontos az is, hogy az intézményi átmenetet is segítsék – mondta, és kiemelte a vállalkozói készségek fejlesztését, a pályaorientációs tanácsadást, a szülők gondolkozásában a szakképzés erősítését. Szólt az eszköztámogatásról, a tanműhelyek bővítéséről és arról, hogy nagyobb összegeket kívánnak ösztöndíjakra fordítani. Ehhez be kell vonni a bankokat és a vállalkozásokat egyaránt – jelezte az államtitkár.

Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Állandó Értekezlet november 20-i ülésén jelentette be, hogy 2015 a szakképzés éve lesz a Kárpát-medencében. A programra 500 millió forint áll rendelkezésre. A kormányfő jelezte, hogy jelenleg mintegy 28-30 ezer diák vesz részt szakképzésben a Kárpát-medence magyar nyelvű oktatási intézményeiben, az ő számukat szeretnék jelentősen növelni. A miniszterelnök közölte azt is, hogy a szakmunkásképzésben részt vevő fiatalok számára Kárpát-medencei ösztöndíjprogramot indítanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.