Tüntettek a nyugdíj miatt Budapesten

A sztrájk és az útlezárás lehetősége is felmerült.

MA
2014. 12. 03. 15:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dobi István, a Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet elnöke beszédében kijelentette: követelik, hogy a szakminisztérium kezdjen azonnali tárgyalásokat a szakszervezetekkel a korkedvezmény további fenntartásáról. Hozzátette: az egészségügyi problémák miatt alkalmatlanná vált járművezetőknek 60 év felett esélyük sincs máshol elhelyezkedni, ezáltal a megélhetésük kerül veszélybe. A korkedvezmény eltörlése így véleménye szerint azt is eredményezheti, hogy a megromlott egészségi állapotban lévő vezetők a közlekedésbiztonság veszélyeztetésével végzik tovább munkájukat.

Kiss László, a Mozdonyvezetők Szakszervezetének elnöke kijelentette: már 2011 júliusában is tüntettek a korkedvezményes nyugdíj fenntartása miatt. Három és fél év nem volt elég arra, hogy új konszenzuson alapuló jogszabály jöjjön létre a korkedvezménnyel kapcsolatban. Kiemelte, hogy ez nem a szakszervezet miatt hiúsult meg.

A mozdonyvezetők szerzett jogként rendelkeznek korkedvezményes évekkel, amellyel eddig elismerték a hivatás nehézségeit, kockázatait – magyarázta a szónok. Sokan így mehettek el nyugdíjba 54-55 évesen, legalább 35 év szolgálat után. A korkedvezmény biztosította azt a tisztes visszavonulást, ami lehetővé tette az emberhez méltó, teljes életet. Ez került ma veszélybe.

Kiss László kijelentette: követelik, hogy ne szülessen döntés a nyugdíj korkedvezményben, amíg nincsen érdemi egyeztetés az érintett szakszervezetekkel. Továbbá azt akarják, hogy hozzák nyilvánosságra a korkedvezménnyel kapcsolatos konkrét terveket, illetve azt, hogy a kormányzat a jövőben is biztosítsa a mozdonyvezetők és más jogosultak számára a korkedvezményes nyugdíj lehetőségét. Amíg az ezzel kapcsolatos új jogszabály nem születik meg, tartsák fenn a jelenlegi rendszert.

Papp Zoltán, a Vasutasok Szakszervezetének elnöke kiemelte: azzal együtt, hogy növekedett a nyugdíjkorhatár és megmaradtak a régi munkakörülmények, nem jogos az az egyenlősdi, hogy mindenkinek ugyanakkor kell nyugdíjba mennie. Elmondta, hogy 70-100 ezer embert érint a korkedvezmény ügye Magyarországon.

A szakszervezetek képviselői ezután átadták a parlamenti pártok képviselőinek a petíciójukat arról, hogy hosszabbítsák meg a korkedvezményes nyugdíj intézményét addig, amíg meg nem születik az ezt kiváltó ellátások és intézkedések kidolgozásról szóló jogszabály. Ezt az LMP, a Jobbik, a KDNP és az MSZP képviseletében átvették, a nagyobbik kormánypárttól azonban nem – mondták a szervezők.

Nemes Gábor, a Közlekedési Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke elmondta: a mostani demonstrációt egy kezdetnek tartják. Hozzátette, hogy amennyiben az átadott petíciónak nem lesz foganatja, akkor a holnapi szakszervezeti kongresszuson döntenek a további lépésekről. A több tízezer embert képviselő szakszervezet vezetője nem zárta ki a sztrájk lehetőségét sem, említette az útlezárásokat, vagy bármely más törvényes eszközt, amivel fel tudják hívni a törvényhozók figyelmét.

A demonstráción, ami rendbontás nélkül ért véget, a szervezők szerint mintegy 1500-an vettek részt. A szónokok között volt autóbusz-vezető, mozdonyvezető és pályaudvari jegyvizsgáló is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.