Állami földek: Október közepétől kiderül, melyikre licitálhatunk

A Nemzeti Földalap a megyei kormányhivatalok részére már átadta a 10 ezer, 3 hektárnál nagyobb terület adatait.

MTI
2015. 10. 11. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fazekas Sándor hozzátette: a Nemzeti Földalap a megyei kormányhivatalok részére már átadta a mintegy 10 ezer, 3 hektárnál nagyobb terület adatait, a többi, mintegy 41 ezer, 3 hektár alatti földrészét pedig folyamatosan hirdeti meg, így a szerződéskötések is folyamatosak lesznek.

Közölte: a licitálás a megyei jogú városokban, megyeszékhelyeken, illetve a nagyvárosokban lesz, nagyjából minden második napon, az árveréseket a megyei kormányhivatalok és a Nemzeti Földalap munkatársai koordinálják. A miniszter tájékoztatása szerint a döntően szántó művelési ágba tartozó állami földterületek árverése várhatóan novemberben kezdődik, és néhány hét alatt lebonyolódik. A licit az 5,5 millió hektár magyarországi termőterület mintegy 7 százalékát, nagyjából 350-400 ezer hektárt érint – mondta.

Fazekas Sándor hangsúlyozta, hogy a földárverésekről szóló kormányhatározat néhány nappal ezelőtt megjelent, az árverésen történő földeladás a Nemzeti Földalapról szóló törvényben benne van, erre korábban is volt mód. Kiemelte: a szabályrendszer lehetővé teszi, hogy átláthatóan, nyilvános keretek között történjen meg az állami földek értékesítése, így nemcsak a vásárolni szándékozók, hanem az érdeklődők is jelen lehetnek. A törvény értelmében egy gazda maximum 300 hektárt vásárolhat, a programban helyben lakó gazdák indulhatnak, a licitáláshoz 10 százalék letéti összeg kell. Az árverés a piaci ár plusz 10 százalékról indul – mondta.

Szerencsésebbnek tartanánk, ha az állam megtartaná a földvagyonát – nyilatkozta lapunknak Turi-Kovács Béla. A Kisgazda Polgári Szövetség elnöke szerint hosszú távon célszerűbb lett volna a haszonbérleti díjakból származó bevételt földvásárlásra, illetve a mezőgazdaság fejlesztésére fordítani. A kormány eladásra vonatkozó döntése után azonban azt tudják mondani: azon vannak, hogy az állami földek tulajdonjogához lehetőleg valóban azok jussanak hozzá, akik nem spekulatív célból vásárolnak, hanem azért, hogy gazdálkodjanak.

Fazekas Sándor hangsúlyozta: több biztosíték védi a magyar állam érdekeit a spekulációtól, hiszen az árverésen helyben élő magyar állampolgár földművesek vehetnek részt, cégek nem. Az árverésen az nyer, aki a legmagasabb árat kínálja, a szabályozás szerint elővásárlási jogot élveznek egyebek között a haszonbérlők. Ismertetése szerint a nyilvános árverésen garanciális feltételek mellett lehet majd földet venni, 20 évi elidegenítési-terhelési tilalom mellett, az állam visszavásárlási jogának bejegyzésével. Ha egy terület nem kel el, azt újra meghirdetik, lefelé nincsen licit, felfelé viszont nincsen határ.

Arra a felvetésre, hogy a korábbi kormányzati szándék ellenére most miért akarják eladni a földeket, azt felelte: a föld a magyar gazdák tulajdonában van a legjobb helyen, mivel a magyar állam nem műveli azt. Hozzátette: a gazdák szeretnének minél több földet vásárolni, igényeiket a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) és az agrárkamara is megfogalmazta, illetve évente több ezren vesznek jelenleg is 3 hektárnál kisebb területeket.

A gazdák részéről van igény a nagyobb területen való gazdálkodásra, ami egyezik azzal a kormányzati szándékkal, hogy a föld azé legyen, aki megműveli: helyben lakó magyar földművesekhez kerüljenek a magyar állam tulajdonában lévő földek. Aki ezt ellenzi, különösen a balliberális ellenzék, az igazából a külföldiek kezére akarja játszani a földet – fogalmazott Fazekas Sándor.

Korábban Lázár János úgy nyilatkozott a parlament mezőgazdasági bizottságának ellenőrző albizottsági ülésén, hogy „amikor szocialista kormány van, akkor a szocialista menedzsment lopja szét, amikor fideszes kormány van, akkor meg a fideszes menedzsment lopja szét” az állami agrárcégeket. Mármint ez az a világ, amelyre a Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint senkinek sincs szüksége, ezért nem érdemes az államtól várni, hogy gazdálkodásba fogjon, jobb inkább privatizálni a még meglévő nemzeti földvagyont – erről bővebben  itt olvashat.

Megvan már a lista a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségénél arról, hogy ki, hol, mire fog licitálni az állami földek eladása során – állítja Raskó György agrárközgazdász és -vállalkozó. Az Antall-kormány agrárügyi közigazgatási államtitkára amúgy egyetért a földprivatizáció elvével, sőt néhány részletével is, de az olyan módszereket nem helyesli, amelyek miatt később akár százmilliárdos nagyságrendű kártérítést kell majd fizetnie a kormánynak.

Október 5-én rendezett tiltakozást a Lehet Más a Politika (LMP), de más pártok is elfogadták a meghívást: a Magyar Szocialista Párt (MSZP), a Jobbik Magyarországért Mozgalom, a Párbeszéd Magyarországért (PM), az Élőlánc Magyarországért is képviseltette magát.

Beke Károly (MSZP) felhívta a figyelmet arra, hogy „a haza ellopása előtt nem állhatunk zsebre tett kézzel”, ezért „minden árverésre el kell menni, és meg kell nézni, kik lopják el a helyi gazdák földjét”.

Ennél radikálisabban fogalmazott Magyar Zoltán (Jobbik), aki egyenesen azt mondta: akár fizikai erővel, de meg kell akadályozni a földárveréseket, például élőláncot kell vonni a helyszínek köré. A mezőgazdasági bizottság alelnöke emlékeztetett: 2010-ben az állami befolyás növelése volt a cél a vidékfejlesztésben.

Ángyán József örömét fejezte ki az összefogás láttán, mert szerinte a Fidesz nem tartotta be ígéretét, és csak „a fideszes haverok magánvagyonának dagasztása folyik”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.