Negyedmilliárd forintot szedett be a NAV

A nagy tavaszi ellenőrzések felénél talált hiányosságot az adóhatóság.

MTI
2016. 06. 01. 8:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A NAV szerdai tájékoztatása szerint 60 üzletet kellett 12 napra bezárni, három esetben a bezárást helyettesítő bírságot állapítottak meg.

Tavasszal a szépészeti szolgáltatókra, a zöldség- és gyümölcskereskedőkre, a vendéglátósokra, a szálláshely-szolgáltatókra, az autómosókra, a gumiszervizekre, a ruhatisztítókra, a virág- és ajándéküzletekre fordított nagyobb figyelmet a NAV.

Az adóhatóság szakemberei egyebek mellett azt vizsgálták, hogy a kereskedők, a szolgáltatók adnak-e szabályos bizonylatot, online pénztárgépeiket megfelelően használják-e, bejelentik-e alkalmazottaikat, és a kereskedők számot tudnak-e adni áruik eredetéről.

A célzott kiválasztást a kockázatok elemzése alapozta meg. Az online pénztárgépet használók közül a NAV jellemzően ott ellenőrzött, ahol valami nem volt rendben, a piacokon, vásárokon pedig a helyszíni tapasztalatok alapján választottak a revizorok – közölte az adóhivatal.

A szokatlan időben – késő délután, éjszaka, hétvégén – végzett ellenőrzések továbbra is azt jelezték, hogy ezekben az időszakokban jóval gyengébb a nyugta- és számlaadás fegyelme. Pozitív eredményt mutattak viszont a szezonális terméket árusítóknál végzett ellenőrzések, ezen adózók többsége az előírásoknak megfelelően működik.

A közlemény szerint a fagylaltozóknál a nyugtaadást az ellenőrök táblagéppel kontrollálták az online pénztárgépbe beütött adatok és a vásárlók számának összevetésével, tabletes lekérdezéssel ugyanis távolról követhető a nyugtaadás. Ahol a revizorok rendben találják az adatokat, ott nem végeznek próbavásárlást.

Könyvelője segítségével 24 millió forintnyi áfát csalt el egy olcsó napelemes rendszerek tervezésével és kivitelezésével foglalkozó gyulai cég ügyvezetője. A NAV pénzügyi nyomozói befejezték a költségvetési csalás miatt folytatott nyomozást, és vádemelést javasolnak.

A hatóság szerdai közleménye szerint az adórevizorok az ekáeradatok elemzése során bukkantak egy olyan gyulai cégre, amely Belgiumból, Csehországból, Hollandiából, Németországból és Angliából szerzett be termékeket, de külföldi beszerzéseit adóbevallásában nem szerepeltette. Internetes weboldalán olcsó napelemes rendszerek tervezését, telepítését hirdette, és referenciamunkákat is jelzett.

Miközben a cég áfabevallásait nullás tartalommal nyújtotta be, egyik vevője saját bevallásában feltüntette, hogy egy hónap leforgása alatt csaknem 75 millió forint értékben vásárolt tőle. Az ügy felderítésébe a dél-alföldi pénzügyi nyomozók is bekapcsolódtak. Az ügyvezetőnél és a könyvelőnél tartott házkutatás, valamint a partnerek adatai alapján megállapították, hogy a cég 24 millió forintnyi áfát titkolt el. Az ügyvezető bankszámláit, gyulai ingatlanát és az eljárás alatt a kiskorú gyermekei nevére íratott ingatlanrészeit is zárolták, így a keletkezett kár teljes egészében megtérülhet.

Az ügyvezetőt és könyvelőjét jelentős vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás miatt gyanúsítottként kihallgatták, velük szemben vádemelést javasolnak a Gyulai Járási és Nyomozó Ügyészségnél – közölte a NAV.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.