Megosztottak az automatások

Tovább tárgyalnak a kormánnyal az online kassza bekötéséről, mert még sokallják a költségeket.

Horváth Attila
2016. 08. 15. 16:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenlegi mintegy 30 ezer ital- és ételautomata fele is eltűnhet, amennyiben a kormány által szorgalmazott törvényjavaslat a gyakorlatban is megvalósul – nyilatkozta több piaci szereplő is a napokban a magyar sajtóban. Az üzemeltetők szerint a tárgyalásokon szorgalmazott költségek számukra vállalhatatlanok, nem értik, miért kellene fizetniük olyan szolgáltatásért, amit nem kértek, és nem is kapnak érte semmit.

Mint megírtuk, július végén a kormány közzétett egy törvénytervezetet arról, hogy az online pénztárgépekhez hasonlóan az automatákat is bekötik a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV). Ezen a piac felháborodott, a Magyar Ital- és Áruautomata Szövetség elnöke pedig lapunknak úgy fogalmazott, villámcsapásként érte őket a benyújtott javaslat. Beszámoltunk róla, hogy egy magyarországi automata átlagos havi forgalma 80–100 ezer forint, a bekötés egyszeri költsége pedig 100–150 ezer forint lenne, amit az üzemeltetők sokallnak. Nemrég azonban megállapodás született a szövetség és a Nemzetgazdasági Minisztérium között: eszerint az állam kész magára vállalni többek között a bekötés költségének nagy részét. Úgy tűnt tehát, hogy ezzel megoldódott a probléma, de hamar kiderült, hogy a szakmának más fenntartásai is vannak. A Portfólió.hu-nak névtelenül nyilatkozó üzemeltető például nem értette, miért kerül ennyibe a bekötéshez szükséges berendezés. Úgy tudja, Bulgáriában ugyanez csak 100 euróba kerül, ami az itthoni ár ötöde. Szerinte nem világos, hogy a jövőben telepítendő új automatákhoz is jár-e majd az állami támogatás. Egy lapunknak szintén névtelenül nyilatkozó másik üzletember azt kifogásolta, nem tudni, hogy az egyszeri bekötés után fizetniük kell-e a gépek internetkapcsolatát, illetve ők finanszírozzák-e azokat a felügyeleti szolgáltatókat, amelyek az adóhatóságnak továbbítják az adatokat. Mindkét nyilatkozó úgy véli, ezek a költségek veszteségessé tehetnék a magyarországi automaták felét, ezért ha átmegy a törvényjavaslat, a gépek 50 százaléka el is tűnik hamarosan.

Szöllősi Balázs, a szövetség elnöke azonban nyugalomra intette a piaci szereplőket. Mint lapunknak elmondta, a gazdasági tárcánál dolgozó új szakemberekkel sikerült megegyezésre jutniuk, így a bekötési költség mintegy háromnegyedét állja az állam. Szeptember végére várhatóan minden részletben meg tudnak állapodni, így a piaci szereplők által kifogásolt kérdésekben is. Kiemelte, hogy azok a régi gépek is haladékot kaptak, amelyekbe ilyen új rendszereket nem lehet telepíteni. Ezek a szerkezetek a piac mintegy 10 százalékát teszik ki, ezért jó, hogy esetükben csak a jövő év végéig szükséges a bekötés. Mint mondta, valószínűleg decembertől kezdik telepíteni az új rendszereket, így jövő januárban – az új szabályozás kezdetétől – valószínűleg még nem lesz minden automatában online kassza, de a tárca ebben is rugalmasságot mutatott. Az elnök hozzátette, a Bulgáriában működő verziót nem ismeri. Hangsúlyozta, hosszú évek óta szeretnék elérni, hogy egy igazságos rendszerrel kerüljenek online kasszák az automatákba, ehhez ilyen közel még sosem jártak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.