Az OPEC tagállamok algériai tanácskozásán arról döntöttek, hogy a napi 33,2 millió hordós termelést 32,5 millió hordóra csökkentik– írja a BBC.
A tagállamoknak 2008 óta első ízben sikerült ilyen megállapodásra jutniuk, miután az országcsoportot vezető Szaúd-Arábia az alacsony olajárak nyomására enyhített az „ősellenfelével”, Iránnal szembeni álláspontján.
„Az OPEC rendkívüli döntést hozott ma... Két és fél év után a szervezet konszenzusra jutott a piac kézben tartásáról” – mondta Bijan Zangeneh iráni olajipari miniszter, aki a korábbi találkozókon újra és újra összetűzésbe került Szaúd-Arábiával.
A bejelentést követően hat százalékkal megugrott az olaj ára, csütörtökön azonban ismét csökkenni kezdett az árfolyam, mert megfigyelők szerint messze nem olyan biztos, hogy sikerül végrehajtani az előzetes megállapodást.
A résztvevők szerdán egyebek mellett arról döntöttek, hogy novemberre dolgozzák ki a termeléscsökkentéssel kapcsolatos végleges javaslatokat. A 700 ezer hordós csökkentést ugyanis várhatóan nem arányosan osztják majd el.
Megfigyelők szerint éppen ez jelenti a legnagyobb veszélyt a terv végrehajtását tekintve. Irán például nem változtatott azon az álláspontján, hogy csak akkor hajlandó csatlakozni a termeléscsökkentési javaslathoz, ha sikerül felfuttatnia olajtermelését az ország ellen évekkel ezelőtt elrendelt szankciók előtti szintre.
Bonyolítja a helyzetet, hogy piaci információk szerint novemberben nemcsak Irán, de Nigéria és Líbia is felmentését kéri a termelés-visszafogás végrehajtása alól. Ennek oka, hogy Nigériában és Líbiában a belpolitikai események miatt huzamosabb ideje csökken az olajkitermelés. Ez azt jelenti viszont, hogy ha a három ország nem csökkenti termelését, akkor a többiek között kell felosztani azok termeléscsökkentési kvótáját is.
Szakértők hangsúlyozták, hogy az algíri előzetes megállapodás persze fontos, de a java csak most jön. A háttérben óriási erők feszülnek majd egymásnak, hiszen nemcsak arról kell egyezségre jutni, hogy melyik ország milyen új termelési kvótával rendelkezik majd, de az is nagyon fontos lesz, hogy a visszafogásnál melyik hónap termelési szintjét vegyék alapul.
A képbe itt jön be a világ legnagyobb olajtermelője, Oroszország, amely ugyan nem vett részt az OPEC szerdai ülésén, de meghívót kapott a szervezet novemberi bécsi megbeszélésére.
Megfigyelők szerint Oroszország számára mindegy, hogy melyik hónap szintjén fagyasztják be a termelést az OPEC-országok, mindenképpen jól jön ki, mert már régen magas szintre emelte a termelését, szeptember 8-án történelmi csúcson, napi 11 millió hordón állt.
A Bloomberg elemzése szerint a két ősi rivális, Irán és Szaúd-Arábia küzdelméből előbbi jöhet ki győztesen. Szaúd-Arábiában ugyanis több mint 13 százalékos a költségvetési hiány, ráadásul a külkereskedelmi mérleg is deficites. Rijádnak ennek megfelelően kulcsfontosságú, hogy a most 49 dollár környékén járó olajár feljebb menjen, ezért volt hajlandó belemenni a termeléscsökkentésbe.
Irán azonban a korábban életbe léptetett nyugati szankciók miatt eleve kisebb termeléssel tartja egyensúlyban gazdaságát (kevésbé is függnek az olajtól), ráadásul a szerda esti megállapodás alól felmentést is kérnek. Ha pedig saját 3,6 milliós termelésüket felfuttatják a szankciók előtti négymillióra, semmivé válik a szaúdiak termeléscsökkentésétől várt olajár-emelkedése.