Azt gondolhatnánk, hogy Ausztrália élen jár a megújuló energiaforrások felhasználásában, hiszen egy napsütésben és szeles időjárásban bővelkedő országról van szó, amelyet óceánok vesznek körbe. Ez azonban nem így van – írta tanulmányában az Oeconomus Gazdaságkutató alapítvány. A teljes ausztrál energiaellátás 91 százaléka származott fosszilis energiahordozókból 2022-ben, ezen belül jelentős a szén részaránya és az exportja is. Ausztrália egy főre vetítve az egyik legnagyobb karbonlábnyomú ország a Földön, 2021-ben pedig egy főre vetítve a legnagyobb üvegházhatású gázt kibocsátó ország volt a G20-tagállamok között.
Érdekes a villamosenergia-mix összetétele az Ausztráliát alkotó hat tagállam és két territórium területén: amíg 2022-es adatok szerint három keleti tagállamban a szén dominált mintegy hatvan százalékkal, az északi terület 86 százalékban földgázból nyeri az áramot, Nyugat-Ausztrália pedig hatvan százalékban.
A megújuló források aránya csupán két tagállamban lépi túl az ötven százalékot, a teljes kontinens villamosenergia-mixében pedig egyharmados részarányt képviselnek a megújulók.
A tanulmány kiemeli: Ausztráliában az atomenergia nem merül fel energiaforrásként, aminek több oka van. Az atomerőművek működését szövetségi törvények tiltják. Ha engedélyeznék, az áramigények miatt a néhány száz megawattos kis méretű moduláris reaktorok (SMR) jöhetnének szóba, azonban mivel a kontinensen a Sydney-ben működő, tudományos célokat szolgáló reaktoron kívül egyáltalán nincs atomerőmű, lényegében belföldi referenciával sem rendelkeznek.
Mivel a viszonylag gyorsan megépíthető kis méretű moduláris reaktorok sem jöhetnek szóba, és a fosszilisenergia-hordozókhoz gazdasági érdekek fűződnek, nem várható, hogy gyors lenne Ausztrália zöldátállása. Az ausztrál gazdaság zöldítése és a hagyományos energiahordozók igen jelentős mértékű exportjának csökkentése ennélfogva politikailag kockázatos vállalkozás.