A nyári hónapokban több mint hárommillió külföldi vendég érkezett Magyarországra, 14 százalékkal több a tavalyi azonos időszakhoz képest – közölte a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) leányvállalata, a Visit Hungary Zrt. pénteken az MTI-vel.
A külföldi vendégek összesen csaknem nyolcmillió vendégéjszakát töltöttek el belföldön június–augusztusban, ez majdnem hatszázalékos emelkedés éves összevetésben.
A nyári rekorderedményből a legnagyobb aránnyal a németek után a visegrádi országok állampolgárai és az angolok részesültek. A vendégéjszakák számában kiemelkedő mértékű, kilenc-kilenc százalékos emelkedést regisztráltak a brit és a szlovák turistáknál.
A legnagyobb mértékű vendégszám-növekedést Kínából regisztrálták, ahonnan kétszer annyian érkeztek, mint egy éve. Spanyolországból 63 százalékkal, Japánból 42 százalékkal jöttek többen.
A közlemény szerint a külföldiek többsége továbbra is Budapestet választotta, de a vidéki úti célok a vendégéjszakák összesítése alapján alig maradnak le: a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai alapján ezek mintegy felét, 49 százalékát a fővároson kívül regisztrálták.
A fővároson kívülre 1,4 millió vendég érkezett más országokból, ami tavalyhoz képest ötszázalékos növekedés. A külföldi vendégek a vidéki szállásadók bevételét 67 milliárd forinttal gyarapították, ez 13 százalékos emelkedés éves összevetésben. A vidéki szálláshelyek teljes bevételének több mint harminc százaléka származott külföldiektől.
Budapestre 1,7 millióan érkeztek más országokból, 23 százalékkal többen, mint az előző évben, tőlük származott az összes fővárosi szálláshelybevétel csaknem kilencven százaléka, mintegy 103 milliárd forint.
A fővárosban a legtöbb külföldi vendégéjszakát a brit és német turistákat követően az Amerikai Egyesült Államokból érkező utazók töltötték el. A közleményben a Visit Hungary vezérigazgatója, Csendes Olivér részben a szervezet tavaszi kampányaival magyarázta, hogy a főszezon idegenforgalmi szempontból jól sikerült. Ez azért fontos, mert az éves külföldi vendégéjszaka-forgalom csaknem 37 százalékát ebben az időszakban regisztrálják, tehát jelentős részben a nyári hónapokon múlik az éves turisztikai eredmény – tette hozzá.