Turisztikai adót vezethet be Edinburgh, elsőként Nagy-Britanniában

Turisztikai adót vezethet be Edinburgh, elsőként Nagy-Britannia városai közül, hogy megpróbálja jobban kezelni a látogatók számának növekedésével járó hatásokat.

Forrás: MTI2019. 02. 08. 22:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy-Britannia egyik legfestőibb, félmilliós lakossággal rendelkező városába csak a tavalyi három nyári fesztiválra több mint 3 millióan érkeztek, a külföldi vendégek száma pedig évente átlagosan 1,75 millió volt 2015 és 2017 között. Skócia fővárosa ezzel, London után, a második legnépszerűbb város volt Nagy-Britanniában.

A városi tanács – a skót parlament jóváhagyására váró – döntésének alapján az elfoglalt szálláshelyek után éjszakánként 2 angol font (mintegy 730 forint) átmenő vendégadót kellene fizetni. A testület számításai szerint a Barcelona és Róma példájára kivetett adóból évente 14,6 millió angol font bevételre tehetnének szert, és azt a helyi szolgáltatások és létesítmények javítására fordítanák.

Az Egyesült Királyságban Edingburgh-ban volt a legmagasabb, átlagban 83,7 százalékos, a szállodák telítettsége 2017-ben. Mindazonáltal a turisztikai adó bevezetésének javaslata nem nyerte el mindenki tetszését. A városi tanács felmérésének adatai szerint a szállásadóknak mindössze 51 százaléka támogatja az új teher bevezetését.

„Nem ez a megfelelő idő arra, hogy új adót vessenek ki és még több bürokráciával sújtsák a kis vállalkozásokat” – mondta Garry Clark, a kisebb cégek érdekeit képviselő szövetség vezetője.

A hotelszövetségek szintén aggodalmaiknak adtak hangot amiatt, hogy egy gazdaságilag érzékeny időben különadót vessenek ki turistákra.

A kérdéssel a skót kormány is foglalkozott az utóbbi három hónapban. Egy háttéranyagban megállapították, hogy a növekvő idegenforgalmi ágazat mintegy 206 ezer munkavállalót foglalkoztat, és jelentős gazdasági lehetőségeket biztosít. A kabinet arra is figyelmeztetett, hogy az új adó bevezetésének javaslatai jelentős ellenállást váltottak ki a skóciai turisztikai iparágból.

Edinburgh óvárosa 1995 óta az UNESCO Világörökség része.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.