Az amerikai napilap elemzése szerint a távolság ugyan nagyobb, ám a közép-amerikaiaknak sokkal biztonságosabb és olcsóbb az út Európába, mint az Egyesült Államokba, amely kiszámíthatatlan embercsempészeken és a veszélyes Mexikón keresztül vezet. A The New York Times emlékeztet: Donald Trump amerikai elnök rendeletei miatt nehezebb manapság bejutni az Egyesült Államokba, Mexikóban tombol a szervezett bűnözés, Európában könnyebb turistavízumot szerezni, az európai hatóságok megértőbbek és befogadóbbak, mint az amerikaiak, Spanyolország pedig a közös nyelv miatt amúgy is észszerűbb választás Észak-Amerikánál.
Október óta több ezer közép-amerikai érkezett gyalog az Egyesült Államok déli határához, elsősorban az erőszak és a nyomor elől menekülve. Donald Trump azonban nem akarja őket beengedni az országba. Az amerikai határőrség szerint több mint 144 ezer illegális bevándorlót tartóztattak fel májusban a déli határon, ami 32 százalékkal több, mint áprilisban.
– Családtagjaim fejenként 8000 dollárt fizettek az embercsempészeknek, de még így sem sikerült mindenkinek eljutnia az Egyesült Államokig – mondja az El Salvador-i Alejandro Hernández, aki kétezer euróért utazott Spanyolországba: ennyibe került a repülőjegy és a szállodai szoba foglalása, amivel bizonyítani tudta, hogy turistaként érkezett. A szintén El Salvador-i María Marroquín pedig úgy jutott Belgiumba, hogy ott élő fia kitöltötte a szükséges iratokat, amelyek lehetővé tették, hogy az asszony – férjével és két másik gyermekével együtt – turistaként utazzon Európába. Néhány nappal azután, hogy Brüsszelbe érkeztek, menedékkérelmet nyújtottak be a hatóságoknak.

Fotó: REUTERS/Jose Luis Gonzalez
„A bevándorlás szempontjából Közép-Amerika mint származási térség egyelőre nem ad okot aggodalomra, de észrevehetően nő az onnan érkezők száma, ezért a radarunkon van” – közölte a The New York Timesszal az Európai Menekültügyi Támogatási Hivatal szóvivője.
A legtöbb közép-amerikai állampolgár Spanyolország és Olaszország felé veszi az irányt, többségüknek azonban esze ágában sincs menedékkérelemért folyamodnia, csupán illegálisan maradnak Európában, miután lejár a turistavízumuk. Spanyolországban jelenleg nyolcezer közép-amerikai menedékkérelem van elbírálás alatt, az esetek többségében a bűnbandák jelentette veszélyre hivatkoznak a kérelmezők, ám Madrid ezt nem tartja menekülésre kényszerítő oknak. Ezzel szemben Belgium megértőbbnek bizonyult: míg tavaly 288 salvadori állampolgár nyújtott be itt menedékkérelmet – közülük 281-en meg is kapták a menekültstátust –, az idei év első harmadában már 244 volt ez a szám.
Marad a migrációs nyomás
Évtizedekig tart még az Európai Unióra nehezedő migrációs nyomás – figyelmeztetett Fabrice Leggeri, a Frontex uniós határ- és partvédelmi szervezet vezetője a Die Welt című német lapban. Kiemelte, hogy a tartósan megmaradó migrációs nyomás miatt az EU-nak és tagállamainak szorosan együtt kell működniük az unióba igyekvő emberek hazájával, hogy élhetőbbé váljon az élet azokban az országokban. Ismét emelkedik a menedékjogi kérelmek száma az Európai Unióban – írta eközben a Berliner Morgenpost című német lap az Európai Menekültügyi Támogatási Hivatal adatai alapján. A január–áprilisi időszakban 206 474 menedékjogi kérelmet nyújtottak be első alkalommal, ami 15 százalékos növekedés az egy évvel korábbi 179 064-hez képest. (MTI)