Hadihajóval válaszolt Amerika Kína fenyegetésére

Erődemonstrációval válaszol Washington a szerdán megjelent kínai nemzetbiztonsági fehér könyvre. Az Egyesült Államok hadihajót küldött a vitatott Tajvani-szorosba, ami újabb lépés a két nagyhatalom közötti konfliktus elmérgesedése felé.

Buzna Viktor
2019. 07. 26. 16:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy nap sem telt el Kína fenyegetőzése után, és az Egyesült Államok máris hadihajóval jelent meg a Tajvani-szoros közelében. Lapunk is beszámolt arról, hogy Kína négy év után újabb nemzetbiztonsági fehér könyvvel állt elő, a kormányzati dokumentum pedig a regionális és globális riválisoknak szóló figyelmeztetésként értelmezhető. Peking mindenekelőtt a szeparatista erőket, közülük is Tajvant emelte ki biztonsági kihívásként. Szerdán a kínai védelmi minisztérium sajtótájékoztatót is tartott az esetről, ahol kijelentették: Tajvan függetlensége zsákutca, s Peking mindenáron megvédi a területi egységét. A globális helyzetet illetően pedig a dokumentum nevesíti is az Egyesült Államokat. A kínai álláspont szerint ugyanis az önző amerikai külpolitika miatt növekszik a világban a fegyverkezési verseny és a bizalmatlanság.

A jelek szerint azonban Washington nem vette komolyan a kínai intelmeket, sőt az amerikai diplomácia bizonyára szándékosan időzítette a fehér könyv megjelenéséhez a tegnapi akciót. Az amerikai haditengerészet közölte, átkelésük a területen kiállás a szabadon hajózható és mindenki számára nyitott indiai- és csendes-óceáni térség mellett. – Az Egyesült Államok haditengerészete a jövőben is hajózni, repülni és tevékenykedni fog ott, ahol azt a nemzetközi jog biztosítja – írják.

A közlemény azt az amerikai álláspontot tükrözi, amit még a korábbi elnök, Barack Obama hirdetett meg 2011-ben. Az ázsiai fókuszú, a kínai növekedést ellensúlyozó térségi politika egyik eszköze a haditengerészet úgynevezett FONOP (Freedom of Navigation Operation) művelete. Ez a nemzetközi status quo megváltoztatásában érdekelt Kína elleni provokációként értelmezhető. Pekingnek a Dél-Kínai-tenger és a Tajvan-szoros hajózását is érintő területi követelései vannak, amit a stabilan erősödő nagyhatalom egyre erélyesebben képvisel. Ezzel szemben lép fel a világ csendőreként az Egyesült Államok, s regionális szinten is igyekszik visszanyomni a kínai hatalmi törekvéseket.

A konfliktus középpontjába Tajvan került, ezért a függetlenségéért küzdő sziget és Kína viszonya látványosan romlott az elmúlt években. Bár az Egyesült Államok az 1972-ben meghirdetett egy Kína-politika következtében Pekinget fogadja el a kínai nép egyetlen képviselőjeként, Washington feszegeti a húrokat. Legutóbb a kínai külügyminiszter, Vang Ji (Wang Yi) két héttel ezelőtt Budapesten intézett kemény hangvételű üzenetet az Egyesült Államoknak, miután Washington fegyvereket adott el Tajvannak.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.